Miliony Euro na półwiecze gdyńskiego akwarium

Akwarium Morskie MiR, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, urząd marszałkowski

Trudno wyobrazić sobie Gdynię bez działającego tam Akwarium Morskiego. Tuż przed 50 urodzinami tej zasłużonej placówki, otrzymała ona dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej, które wydane zostaną na modernizację ekspozycji.

W ubiegłą środę wicemarszałek województwa pomorskiego, Wiesław Byczkowski przekazał Dyrektorowi Naczelnemu Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego, Piotrowi Margońskiemu aneks, dzięki któremu Akwarium w Gdyni otrzyma dodatkowe środki z Unii Europejskiej na rozbudowę. Aneks zwiększył wartość dofinansowania rozbudowy gdyńskiego akwarium do ok. 18,8 mln zł. Dzięki dodatkowemu wsparciu z UE, możliwa będzie rozbudowa istniejącej ścieżki edukacyjnej o 13 nowych zbiorników ekspozycyjnych. W planach jest stworzenie nowoczesnej, wielofunkcyjnej przestrzeni edukacyjnej, w której odwiedzający Akwarium będą mogli poznać świat morskich zwierząt i roślin. W ramach projektu przeprowadzona zostanie również kampania informacyjno-edukacyjna.Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Akwarium Gdyńskie to jedna z najważniejszych atrakcji tak wybrzeża, jak i Gdyni. Rocznie odwiedza to miejsce ponad 400 000 osób. To także najstarsze akwarium w Polsce. Choć oficjalnie prowadzi swoją działalność od 21 czerwca 1971, czyli za chwilę od 50 lat, historia akwarium sięga lat 20. XX wieku, kiedy to w Helu, powstało Morskie Laboratorium Rybackie. Jego pracownicy rozpoczęli kolekcjonowanie okazów przyrodniczych, które od 1924 roku prezentowano w gablotach i akwariach Morskiego Laboratorium Rybackiego. Pod koniec lat 20. ubiegłego stulecia zbiory liczyły już kilkaset okazów zwierząt i były prezentowane na różnych wystawach. W latach 30. zbiory wystawiano w tzw. „Muzeum Bałtyckim”, które było jedną z atrakcji turystycznych ówczesnego Helu. W 1932 roku Morskie Laboratorium Rybackie zostało przemianowane na Stację Morską, która na przełomie lat 1938/1939 została przeniesiona do Gdyni, do nowo wybudowanego gmachu przy dzisiejszej alei Jana Pawła II 1. Wybuch II Wojny Światowej pokrzyżował plany budowy części budynku przeznaczonej na muzeum i akwarium. W okresie powojennym w budynku Instytutu istniały trzy niewielkie sale muzealne oraz jedno pomieszczenie z akwariami. W 1971 roku, w ramach obchodów 50-lecia Instytutu, nastąpiło otwarcie Muzeum Oceanograficznego i Akwarium Morskiego, natomiast dla zwiedzających ekspozycja dostępna jest od 4 czerwca 1972 roku. Część ekspozycji ściennych z tamtego okresu jest prezentowana do dziś stanowiąc unikatową w skali kraju kolekcję. Mapa dna Bałtyku stanowiąca centralną część w Sali Bałtyckiej została wykonana specjalnie na zamówienie Akwarium i również pamięta jego początki.

(red.) oprac.bg, www.strefahistorii.pl, fot. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: