Piękna sala i dom w rejestrze zabytków

www.strefahistorii.pl, pwkz gdańsk, Św Barbary

Dla nas to najlepsza wiadomość tygodnia. Do rejestru zabytków trafił niezwykle ciekawy budynek przy ulicy Św Barbary 3 w Gdańsku. Takiej sali widowiskowo – sporowej jak w tym obiekcie nie ma nigdzie w Trójmieście!

Dom przy ulicy Św Barbary 3 należał niegdyś do gminy ewangelickiej. Zbudowano go1898 r. na północnym krańcu cmentarza ewangelickiego, znajdującego się po północnej stronie kościoła św. Barbary, który od 1557 r. do 1959 r. był świątynią protestancką. Dom przy ul. św. Barbary 3 użytkowały diakoniski i stowarzyszenia kościelne. Siostry diakoniski kościoła protestanckiego zajmowały się działalnością charytatywną i społeczną. W Gdańsku podobnie jak w regionach Prus, były licznie zatrudnione w szpitalach, przedszkolach, poradniach miejskich, domach starców i opieki społecznej, sierocińcach, przytułkach dla kobiet i dziewcząt, schroniskach itp. Ich największą i najbardziej znaczącą gdańską instytucją był Dom Macierzysty i Szpital Diakonis oraz Fundacja Opiekuńcza Auguste Victorie przy ul. Nowe Ogrody. 

Diakoniski w gminie ewangelickiej św. Barbary zapewne również prowadziły przykościelny szpital i szkołę, działające w pobliżu kościoła. Budynek przy ul. św. Barbary mieszczący dużą, reprezentacyjną salę służył więc szeroko zakrojonej działalności społeczno-kulturalnej tej gminy. W czasie II wojny światowej w budynku mieścił się obóz filtracyjny, a na wschód od niego stały baraki obozowe. Po wojnie mieścił się tu areszt i izba wytrzeźwień, a od 1960 r. Spółdzielczy Dom Kultury "Gedanus" przy Spółdzielni Mieszkaniowej "Kolejarz", który prowadził prężną działalność kulturalną. Od 1984 r. swoją świetlicę miał tu także Gdański Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Dagoma oraz Hydroster Gdańsk. Część budynku przeznaczono na mieszkania komunalne. Od 2002 r. do dziś budynek użytkuje Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe "PERFECT", aktywizujące seniorów i młodzież. Historia obiektu pochodzi z sentencji wpisu do rejestru zabytków.

(red.) PWKZ, www.strefahistorii.pl Fot PWKZ

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: