Dzień Kobiet z dźwiękami gdańskich carillonów

W najbliższy weekend, z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet odbędą się dwa koncerty przygotowane przez Monikę Kaźmierczak, carillonistkę miejską. W repertuarze znajdą się utwory kompozytorek i kompozytorów nawiązujące tematycznie do nadchodzącego święta. Koncertów będzie można wysłuchać na żywo w pobliżu kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta, a także na facebookowym profilu Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska.

 Wykonywanie utworów na carillonie z wieży Ratusza Głównego Miasta to prawie 460-letnia tradycja Gdańska. Młodszy od niego jest carillon z wieży kościoła św. Katarzyny. Tu pierwszy instrument zamontowano w 1738 r., chociaż pierwsze wzmianki o instrumencie bijącym pochodzą z ok. 1573 r. Dźwięki wydobywające się dzwonów o wadze od kilku kilogramów do kilku ton zawsze towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom miejskim i życiu codziennemu dawnych gdańszczan – w dni powszednie i świąteczne. Nadchodzący Dzień Kobiet poprzedzą dwa weekendowe koncerty carillonowe w wykonaniu Moniki Kaźmierczak z Muzeum Gdańska. 

– W specjalnie przygotowanym kobiecym repertuarze carillonowym znajdzie się cykl „Tea with…” Amerykanki Margaret Murdoch, którego każda część przedstawia muzyczną rozmowę z nieżyjącymi kompozytorkami, takimi jak Hildegarda z Bingen, Lili Boulanger, Pauline Oliveros, bądź Clara Schumann. Nie pominiemy również utworów Barbary Strozzi, Marii Szymanowskiej, Katarzyny Kwiecień-Długosz, Elżbiety Sikory i Lorety Narvilaite – mówi Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska.

W repertuarze znajdą się również „Fur Aline” Arvo Parta, „Dziewczyna o włosach jak len” Claude'a Debussy’ego oraz nawiązujące do okresu Wielkego Postu „Stabat Mater” Giovannego Battisty Pergolesiego, które opowiada historię boleści Matki Boskiej po ukrzyżowaniu Chrystusa.

Piątkowy koncert rozpocznie się o godz. 11:00 z wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. Sobotni rozpocznie się o godz. 12:05 z wieży Ratusza Głównego Miasta przy ulicy Długiej 46/47. 

info/foto/Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: