Toruń chcą zburzyć dom znanej aktorki Heleny Grossówny

Helena Grossówna, NAC, Toruń, dom, www.polnocna.tv,www.strefahistorii.pl

W Toruniu miłośnicy zabytków podnieśli larum, że magistrat chce wyburzyć dom będący pamiątką po znanej aktorce, Helenie Grossównej.

Toruński  magistrat postanowił rozprawić się z niewielkim, urokliwym domkiem o konstrukcji szkieletowej. Niegdyś Toruń słynął z takich domków. Dziś zostaje ich coraz mniej. Ze względu na niewielką przestrzeń użytkową ulegają nowoczesności. „Ten” konkretny domek, stojący na rogu ul. Głowackiego i PCK, jest ważny nie tylko ze względu na swoją konstrukcję. Wychowała się w nim bowiem Helena Grossówna. Gwiazda przedwojennego polskiego kina. To właśnie o niej niezapomniany Eugeniusz Bodo śpiewał „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Helena Grossówna urodziła się w Toruniu w 1904 roku. Zmarła zaś w 1994 roku w Warszawie. Ukończyła szkołę baletową w Toruniu. Po debiucie scenicznym w 1926 kształciła się i występowała we Włoszech oraz Francji. Po powrocie do kraju grała m.in. w poznańskim Teatrze Nowym oraz warszawskich Qui Pro Quo, Małym, Wielkiej Rewii i Cyruliku Warszawskim. W filmie debiutowała w 1935. Do 1939 uchodziła za ulubienicę publiczności w Polsce. Podczas okupacji była oficerem AK. W Powstaniu Warszawskim dowodziła oddziałem kobiecym batalionu „Sokół”. Powróciła do kraju i od 1948 związała się z warszawskim teatrem „Syrena”. W 1964 roku przeszła na emeryturę. 10 grudnia 2016 decyzją Rady Miasta Torunia Grossówna została patronką nowego ronda przy ul. Kościuszki. Ma też swoją tablicę pamiątkową na Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Łąkowej, do której uczęszczała. Czy zatem na pewno trzeba burzyć wybudowany w 1890 roku dom z którego Grossówna wyruszyła w świat, aby zrobić karierę. Do którego także wracała już jako gwiazda, odwiedzając matkę?

Oprac. Bartosz Gondek fot. NAC

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: