Ciekawostka ze Starogardu Gdańskiego

Pierwszy zapis, pod nazwą „Starigrod” już w 1198 roku a prawa miejskie w 1348 roku. Dosyć powszechną wiedzą jest, że Starogard Gdański jest jedną z najstarszych miejscowości Polski Północnej. Mniej znany, a równie ciekawy jest fakt, że Krzyżacy, którzy nadali Starogardowi prawa miejskie, nadali miejskiemu rynkowi bardzo dokładne wymiary: 107 x 107 m i powierzchnię około 1 hektara. Tak dokładny metraż rynku przypisuje się osobie, która najprawdopodobniej stworzyła cały układ urbanistyczny średniowiecznego miasta- Teodorowi z Florencji. Miało to zaś mieć miejsce w latach 1309 – 1310. Zwiedzając piękny Starogardzki rynek warto też wiedzieć, że obecna zabudowa powstała po roku 1792. Wcześniejszą – w większości drewnianą, w sierpniu tegoż roku strawił pożar.

Stojący zaś pośrodku rynku, obecny budynek ratusza pochodzi z początku XIX wieku. Zbudowany na fundamentach gotyckich. W 1893 został ostatecznie przebudowany. Reprezentuje styl neorenesansowy.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: