James Bond kinowo - jak ta historia się zaczęła?

Filmowa historia agenta Jej Królewskiej Mości sięga 1962 roku, kiedy widzowie po raz pierwszy zobaczyli jego przygody na ekranie w filmie „Doktor No”. Niezapomniane role Seana Connery’ego, który zagrał Bonda aż sześciokrotnie, i Ursuli Anders na stałe zapisały się w kanonach kinematografii. A martini, wstrząśnięte, nie zmieszane, zagościło na ustach fanów serii jako nieodłączny atrybut agencja z licencją na zabijanie, który z nienagannymi manierami demaskował i pokonywał wrogów Królestwa, jednocześnie samemu pozostając zagadką

W kolejnych ekranizacjach w roli niepokornego agenta z ciętym poczuciem humoru i niezwykłym instynktem mogliśmy podziwiać Rogera Moore (rekordzistę, który wcielił się w postać siedmiokrotnie), Georga Lazenby, Timothy Daltona, Pierce Brosnana i Daniela Craiga. Zapowiadana na 2021 rok najnowsza ekranizacja, zatytułowana „Nie czas umierać”, ma być jednocześnie ostatnią, w której Jamesem Bondem będzie Daniel Craig, wyrównując tym samym wynik Seana Connery. Któremu aktorowi przypadnie w udziale rola Jamesa Bonda w kolejnych odsłonach? Fani serii nie ustają w dociekaniach.

Ale Bond to nie tylko agent Jej Królewskiej Mości. Przez niemal 60 lat widzowie poznawali kolejne elementy jego życia, współpracowników i osób stojących za jego sukcesem w szpiegowskim świecie. Wystarczy wspomnieć M, dowódcę MI6, kontrolującego każdą akcję Bonda. Obsadzenie w tej roli Judi Dench odbiło się szerokim echem w świecie filmu, a jej mistrzowska rola zaowocowała obecnością w siedmiu ekranizacjach! Z kolei technologiczne gadżety, które kojarzymy z misjami Jamesa Bonda, to zasługa genialnego naukowca Q. Zawdzięczamy mu nie tylko pióro-granat i zegarek-bombę, ale przede wszystkim fantastyczne samochody, dostosowane go nawet najtrudniejszych misji. Podczas których agentowi zawsze towarzyszą piękne kobiety, czekające na uwagę najlepszego szpiega świata.

Kinowo James Bond obecnie utkwił i nie prędko wróci do kina. Najnowszy film "No Time To Die" został nakręcony i miał do kin trafić w kwietniu 2020 - ale z powodu Covid premiera została przesunięta na rok 2021. Poczekamy.

Bartłomiej Chruściński 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: