Dubeltówka pod podłogą

Dubeltówkę księcia Hugona von Radolina znaleziono podczas remontu wnętrz Pałacu Radolińskich. Odkryta nieopodal tabliczka z wygrawerowaną informacją wskazuje, że był to dar od cesarza Wilhelma II z 1899 roku. 

- Zaraz po znalezieniu broń została zabezpieczona przez policję i po dokonaniu niezbędnych czynności zwrócona – informuje dr Marcin Szeląg, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie. - Teraz czeka na konserwację, żeby można ją było zaprezentować na nowej wystawie stałej Muzeum Regionalnego w Jarocinie, która powstanie w pałacu Radolińskich w 2021 roku – dodaje.  
Dubeltówkę znaleziono pod podłogą jednego z pomieszczeń.

Prace remontowe we wnętrzach Pałacu Radolińskich trwają do czerwca tego roku. W ich ramach odtworzono pierwotne przejścia pomiędzy pomieszczeniami na parterze pałacu. Dzięki temu powstała amfilada w tylnym trakcie pałacu, która łączyła te pomieszczenia 100 lat temu. Wykonane zostały także prace, polegające na przerobieniu instalacji c.o. w piwnicy oraz przebiciu stropów, pozwalające na zamontowanie windy pomiędzy parterem i I piętrem. Likwidacja barier architektonicznych nastąpiła także dzięki likwidacji progów i wyrównaniu poziomu podłóg. Jest to istotne z punktu widzenia przyszłego poruszania się po wystawie, która tam powstanie. Ponadto oczyszczono ze starych warstw tynków i farb ściany wewnętrzne oraz usunięto wtórne ścianki na strychu, gdzie powstaje sala perkusyjna i studio nagrań. Wszystkie roboty przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem. Prace budowlane mają potrwać do kwietnia przyszłego roku.

info/foto: www.jarocin.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: