50 lat Klubu M-6 i 45 lat pracy twórczej Romana Ciesielskiego

M6, Roman Ciesielski, Pruszcz Gdański, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl
Jesienią 1970 r., dokładnie w Andrzejki, działalność rozpoczął Osiedlowy Klub Kultury M-6. Instytucja, bez której życie wielu nastolatków a także innych młodych osób ówczesnego Pruszcza, wyglądałoby zupełnie inaczej.
Na obrzeżach budującego się osiedla, zwanego potocznie „Sady”, wybudowano parterowy pawilon, który pomieścił dom kultury oraz drobne zakłady rzemieślnicze. W klubie tym sposób na spędzanie wolnego czasu znaleźli młodzi modelarze, fotograficy, harcerze, filateliści, tancerze, plastycy, a także szachiści. Sekcja szachowa szybko stała się jedną z najsilniejszych w całym kraju.
 

Gdy zbliżał się wieczór pomieszczenia zajmowali młodzi członkowie klubu muzycznego, organizując wieczorki taneczne, które, ze względu na swój bardzo wyszukany repertuar puszczanych utworów, stały się szybko bardzo popularne. Na kultowe „Fonoteki” przychodzili nie tylko spragnieni rozrywki młodzi pruszczanie, ale także mieszkańcy południowych dzielnic Gdańska, a także okolicznych wiosek.
Wieczory w M-6 to nie tylko „potańcówki”, to także repertuar kulturalny. Koncerty swoje grały tu takie zespoły jak „Trzy Korony” z Krzysztofem Klenczonem, „Cytrus”, ale także znani polscy wykonawcy poezji śpiewanej i kabaretowej, jak Olek Grotowski, czy też nasze Wały Jagiellońskie. Organizowano także „wieczory przy świecach”, zapoznając zainteresowanych z twórczością takich artystów jak: Wladimir Wysocki, Louis Armstrong, zespołów „Pink Floyd”, „Deep Purple” i wielu innych. W późniejszych latach szeroką popularność zyskały pokazy wideo, podczas których można było obejrzeć wiele nowości filmowych, które nie zawsze trafiały do kin.
W ciągu tygodnia odbywały się liczne spotkania autorskie, koncerty muzyczne młodych muzyków i wiele innych imprez, które nie sposób w tym miejscu zliczyć. Prze jakiś czas odbywały się także cykliczne występy kabaretowe oraz imprezy satyryczne, odbywające się w cyklu „Akademii Humoru”. Oprócz występów scenicznych miała przykładowo miejsce wystawa oryginalnych rysunków satyrycznych Zbigniewa Jujki, legendarnego trójmiejskiego rysownika, który bardzo niechętnie udostępniał swoje rysunki w oryginale. W roku 1982 Klub M-6, jako jedyny na całym Pomorzu uzyskał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. 
Historia Klubu M-6 w nierozerwalny sposób łączny się z jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci pruszczańskiego życia kulturalnego, Romanem Ciesielskim. Roman Ciesielski, pruszczanin, jest absolwentem pruszczańskiego liceum im. Marii Konopnickiej. Już w czasach licealnych, będąc uczniem polonistki prof. Janiny Ziemskiej, odkrył w sobie poetyckie powołanie. Wtedy powstawały też jego pierwsze wiersze. Po maturze Roman Ciesielski udał się na studia polonistyczne do Białegostoku. Tamtejsza uczelnia była wówczas filią Uniwersytetu Warszawskiego. Kolejnym etapem edukacji było Studium Kulturalno-Oświatowe w Krośnie. Tam zaczął udzielać się w gronie młodych miłośników i twórców poezji, stając się też współzałożycielem Grupy Poetyckiej „Krosno”. W czasie pobytu w Krośnie, w roku 1975, Roman Ciesielski zadebiutował na łamach bardzo szanowanego w tamtych czasach miesięcznika pracy twórczej „Radar”. On sam uważa ten debiut za właściwy początek prawdziwej pracy twórczej. Z czasem wiersze Romana Ciesielskiego regularnie trafiały na łamy „Radaru”.
Po powrocie na Wybrzeże, teksty jego zaczęły ukazywać się w specjalnych dodatkach do „Dziennika Bałtyckiego”, a potem także w „Głosie Wybrzeża” i „Pomeranii”.
W roku 1977 Roman Ciesielki rozpoczął pracę w Klubie M-6, zajmując kierownicze miejsce po Barbarze Średniawie. Jedną z pierwszych jego decyzji było przywrócenie pierwotnej nazwy klubu, to znaczy powrót do M-6. Klub przez krótki czas funkcjonował pod niezbyt fortunną nazwą „Hades”, która nie przypadła mieszkańcom do gustu, gdyż nazwa M-6, była przede wszystkim wynikiem szeroko rozpisanego konkursu na nazwę powstającej kilka lat wcześniej instytucji.
Oprócz wymienionych wcześniej działań Klubu M-6, które to za czasów Romana Ciesielskiego nabrały rangi cyklicznych wydarzeń na skalę regionu, sam jubilat był pomysłodawcą bardzo elitarnej inicjatywy prezentacji „Plakatów Poetyckich”, łączących grafikę z poezją. Plakaty te, na przestrzeni lat, prezentowały twórczość wielu artystów regionu.
W czasie transformacji Roman Ciesielski zareagował na zmieniający się klimat medialny, powołując w roku 1991 projekt telewizji „Sotel”, która, mieszcząc się w siedzibie klubu, od tego czasu uwieczniała przez wiele lat życie kulturalne, społeczne, ale też polityczne Pruszcza i okolic. Projekt „Sotel” działał do roku 2005. Roman Ciesielski nie skupiał się wyłącznie na prowadzeniu klubu. Poezja prowadziła go przez życie także na Wybrzeżu. Działał wokół grupy poetów skupionych w gdańskim Rudym Kocie, gdzie powołał z czasem Grupę Literacką „Rudy Kot”.
Pierwszy jego tomik poezji ujrzał światło dzienne w roku 1985. Wydany nakładem Grypy Literackiej „Rudy Kot” tomik, nosił tytuł „I nagle cisza”. Jednym z jego następnych tomików poezji był, wydany przez Miejski Dom Kultury w Pruszczu  tomik „W tym małym miasteczku”, którego już sam tytuł wskazywał jednoznacznie na motyw przewodni, jakim był i do dzisiaj jest Pruszcz.
Kierowanie Klubem M-6 Roman Ciesielski zakończył w roku 1998. Jednak już niedługo stał się współzałożycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Pruszcza Gdańskiego i Okolicznych Gmin. W ramach tej grupy objął funkcję redaktora naczelnego czasopisma społeczno-kulturalnego „Więzi”. W ostatnich latach, głównym polem do działalności na rzecz życia kulturalnego Pruszcza i okolic stał się dla niego Kwartalnik Artystyczno-Historyczny Neony-Tożsamość”, który wychodzi od roku 2016, stając się jednym z najważniejszych tego rodzaju periodyków na całym Pomorzu.
 

Roma Ciesielski to także grafik. Jego prace trafiały na liczne wystawy, były także i są do dzisiaj zamieszczane w wielu czasopismach. Możemy oglądać je także w wielu numerach kwartalnika „Neony”

Roman Ciesielski, także indywidualnie, został w roku 1984 uhonorowany nagrodą specjalną Ministra Kultury i Sztuki.

Podsumowując dotychczasową działalność Romana Ciesielskiego należy zauważyć, że:

wydał dotychczas 10 tomików poetyckich. Ostatnio wydał tomik poetycki "rośnie we mnie", Pruszcz Gd. 2015 r.

Był laureatem kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich m.in. XXI Ogólnopolskiego Konkursu im. Stanisława Grochowiaka, 2015 r.

Redaktorem i współautorem

- Antologii Poezji Twórców Powiatu Gdańskiego "Niebieskie neony", Pruszcz Gd. 2014 r.   

- „Debiuty poetyckie ’85 antologia” - Warszawa 1990,

- „Antologia Poetów Polskich 2016", Warszawa 2016, 2017, 2018, 

- antologia „Aspekty”, Gdański Klub Poetów, Gdańsk 2016, 2017,

- antologia „jak po tym wszystkim wiersze pisać”, GKP , Gdańsk 2019,

- antologia „Garść słów”, GKP, Gdańsk 2020.

(Red.)  Marek Kozłow, Bartosz Gondek fot: Romana Ciesielski - linoryt i Wojciech Jung

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: