Wilki za milion i zmutowane tulipany

28 listopada w Sopockim Domu Aukcyjnym odbędzie się Aukcja Dzieł Sztuki. Z powodu pandemii aukcja odbędzie się online. Zgromadzona na licytację kolekcja obrazów robi wrażenie. Nie brakuje wielkich nazwisk, takich jak Wierusz – Kowalski, Stanisław Wyspiański, Mela Mutter, Jacek Malczewski, Maurycy Gottlieb.

Najdrożej wycenionym obrazem jest „Napad wilków” Alfreda Wierusz – Kowalskiego. Cena wywoławcza obrazu sięga 1 300 000 złotych. Temat obrazu – czyli wilki – był jednym z ulubionych tematów malarza. Malował je często, w rozmaitych okolicznościach – choć zwykle mało tym zwierzętom przychylny. Z całą jednak pewnością należy oddać, że studium wilczej postaci Wierusz Kowalski dopracował idealnie.

Numerem dwa nadchodzącej aukcji jest „Akt chłopięcy” pędzla Stanisława Wyspiańskiego. To płótno zostało wycenione na 680 tysięcy. Przez wiele lat było depozytem z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Ciekawa też zdaje się być „Martwa natura z różami i tulipanami na kamiennym cokole” pędzla Jana Petera Brueghel’a. Nie z powodu swojej ceny wywoławczej, a z powodu tego, co znajduje się na obrazie. Czyli zmutowanych genetycznie tulipanów. Dlaczego to takie interesujące?

W kraju pochodzenia mistrza Brueghel'a – Holandii, gdzie handel i spekulacje cebulkami tulipanów niejeden ród doprowadził do finansowego upadku lub niepomiernego bogactwa i prosperity. Jakże pięknie podsumowuje to fragment pieśni VI Iliady Homera znajdujemy fragment dotyczący ludzkiego losu: "Taki już los ludzkich rodów jak losy nietrwałych liści - jedne na ziemię wiatr zrzuca liście, a inne wydaje rozkwitający las, kiedy zbliża się pora wiosenna. Z rodem człowieczym to samo: jeden rozkwita, a drugi pada."

Nic dziwnego, że temat kompozycji kwiatowych to właśnie przedstawiciele malarstwa holenderskiego doprowadzili do prawdziwego mistrzostwa. W malowanych bukietach przedstawiano znane kwiaty, niezależnie od czasu ich kwitnienia. Niejednokrotnie ich układ kompozycyjny wykluczał prawo ciążenia oraz rzeczywistą długość łodyg poszczególnych gatunków. Owe wielokwiatowe kompozycje to triumfalna apoteoza kwiatów, ich botaniczna dokumentacja. Została zapoczątkowana przez Jana Breugla a kontynuowana przez jego potomka Jana Pietera Brueghel w prezentowanym obrazie. Wśród okazałego bukietu artysta z niezwykłym realizmem umieścił Różę stulistną czy Tulipana. W części centralnej i u góry znajdujemy białą Kalinę koralową o częściowo zdrewniałej twardej gałązce. Drobny niebieski kwiat w części centralnej to Barwinek lub Floks kanadyjski a okazałe wielopłatkowe żółte i czerwone kwiaty to Jaskry azjatyckie. Dynamiczny, czerwony o rozchylonych płatkach to Mak wschodni a biało-czerwony, malowany z dużą swobodą artystyczną to Zawilec. Symbolika kwiatowych martwych natur oscyluje wokół witalności i siły życia a jednocześnie jego przemijalności - przedstawienie rozkwitających i więdnących kwiatów. Mak z racji swoich właściwości uspakajających symbolizuje sen, a także słabość w godzinie śmierci, jednocześnie poprzez czerwony kolor może symbolizować mękę Chrystusa. Kwiat róży zwany również kwiatem Wenus to oczywiście miłość i seksualność a z racji doczesności miłości ludzkiej – próżność. Cena wywoławcza dzieła Jana Pietera Brueghel'a to 130 000 złotych. To już drugi raz, gdy ten obraz trafia na aukcję w SDA.

Pośród reszty zgromadzonych dzieł nie brakuje uznanych nazwisk, ciekawych obrazów – nie kosztujących sum pięciocyfrowych. Zainteresowanie aukcją jest ogromne. Czy wilki „pójdą za milion” okaże się już wkrótce.

Karolina Łucja Białke 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: