Pruskie ciekawostki z Pruszcza Gdańskiego

Od kilku dni użytkownicy mediów społecznościowych przesyłają sobie zdjęcie, na którym widnieje bez wątpienia urokliwa kolumna – denkmal, która od 98 lat ozdabia centrum Pruszcza Gdanskiego.

Pomnik, dedykowany mieszkańcom miasta i najbliższych okolic, którzy zginęli w I Wojnie Światowej, odsłonięto 27 sierpnia 1922 r. Ufundowanie obelisku zakończyło wieloletnie prace, przekształcające zaniedbany wiejski plac targowy, w reprezentacyjny skwer.

W pierwszych miesiącach po II wojnie światowej, na jego cokole polscy przybysze do miasta wyryli napis „ Bohaterom w rocznicę wyzwolenia 24 III 1946.” Ten napis zniknął z kolei kilka lat temu, po decyzji dekomunizacyjnej, wydanej przez IPN. Denkmal nie jest jedną pamiątką pruskich czasów Pruszcza Gdańskiego. Niedaleko od niego w centrum miasta, udało się nam odnaleźć, wmurowane w budynek medaliony, z wizerunkiem kaisera. Czekają na swoje ponowne odkrycie.

red/foto/Bartosz Gondek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: