Gdańskie szczury dżuma i sławne Royal Society

 The Royal Society of London, dżuma, Aleksandra Pudło, Muzeum Archeologiczne, www.strefahistorii.pl. www.polnocna.tv, adgoogle, news

Skąd się brała dżuma? I dlaczego jej poszczególne szczepy, atakujące ludzkość w średniowieczu tak bardzo się od siebie różniły? Na te, a także inne pytania próbował odpowiedzieć międzynarodowy zespół naukowców, w którego skład wchodziła także badaczka z Trójmiasta. Efekty pracy zespołu opublikowane zostały w prestiżowym The Royal Society of London for Improving Natural Knowledge.

Epidemia dżumy od połowy XIV wieku aż do początku XVIII wieku nawiedzała Europę wielokrotnie. Jaki był mechanizm nawrotów epidemii, tego wciąż do końca nie wiemy. Ostanie badania genetyczne historycznej dżumy, przeprowadzone przez Institute of Evolutionary Medicine – IEM (Uniwersytet w Zurichu) rzucają nieco światła na ten temat. Z badań tych wynika, że czarna śmierć w XIV wieku różni się genetycznie od dżumy, która pojawiała się w następnych stuleciach. Zatem obraz dżumy na terenie Europy był bardzo zróżnicowany. Analiza genomów może sugerować kilka niezależnych dróg dotarcia dżumy do Europy Wschodniej lub jej przetrwanie w różnych miejscach, będących wtórnymi źródłami zakażeń. Badania wykonano w oparciu m.in. o próbki pobrane z XV-wiecznego ossuarium w Gdańsku, które zawierało kości osób zmarłych podczas epidemii prawdopodobnie w 1464 roku. Co ciekawe, wykryto również materiał genetyczny dżumy w szczątkach szczura, które również pochodził z gdańskiego ossuarium. Należał on do gatunku  Rattus rattus (czarny szczur). Uważa się, że ten gatunek był jednym z głównych źródeł zakażenia dżumy w średniowiecznej Europie. Obecnie jest w zaniku na terenie Polski i Europy. O najnowszych wynikach badań nad dżumą w Europie, dowiadujemy się z artykułu międzynarodowego zespołu naukowców, wśród których znajduje się znana trójmiejska antropolog, dr Aleksandra Pudło (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku). Co istotne, artykuł opublikowany został przez The Royal Society of London for Improving Natural Knowledge, czyli Królewskie Towarzystwo w Londynie dla Rozszerzania Wiedzy o Przyrodzie. Organizację założoną w 1660 roku, do której obecnie należy 1600 członków, w tym 80 laureatów Nagrody Nobla.

(Red.) oprac. BG, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, fot: ossuarium z gdańskimi szczątkami zmarłych na dżumę -  Aleksandra Pudło, Wikipedia.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: