Z wizytą w Muzeum Motoryzacji przy zamku Topacz

Miejsce podróży: Muzeum Motoryzacji, prywatna kolekcja przy Zamku Topacz w Ślęzy, to raj dla miłośników pojazdów mechanicznych. W dawnych zabudowaniach gospodarskich przy odrestaurowanym zamku obejrzeć można ponad sto motocykli i kilkadziesiąt samochodów. Klimat i widok... ciarki - niesamowite miejsce.

Zbiór motocykli jest imponujący, bo w Topaczu można obejrzeć kultowe polskie pojazdy, w tym wszystkie, które kiedykolwiek były produkowane seryjnie. Są tam zatem przedwojenne marki: Sokół, MOJ, Podkowa, Perkun oraz powojenne eshaelki, wueski i wuefemki. Polską część kolejki uzupełniają motorowery, dawniej bardzo popularne – komary, romety.

 

Obok nich parkuje niemieckie motory produkowane w czasie II wojny światowej oraz te, które powstały już po wojnie we wschodnich Niemczech. Ale podziwiać można także słynne Harley’e Davidson i motory takich marek, jak: Indian, BSA, AJS czy NSU.

Równie różnorodna jest kolekcja samochodów. Polską motoryzację reprezentują: Mikrus, Syrena 100, Warszawa M20, Nysa N59, Fiat 125p,126p i Polonez. Warto podkreślić: większość aut jest w doskonałym stanie, wyglądają jakby właśnie zjechały z taśmy produkcyjnej.

Socjalistyczną myśl motoryzacyjną reprezentują także czeskie Skody i niemieckie Wartburgi, jak w każdej szanującej się kolekcji, tak i w Topaczu do obejrzenia są garbusy i DKW-ki.

 

 

Odrębny zbiór w kolejki samochodów tworzą współczesne luksusowe auta. Oddech w piersi zapierają Jaguary, Rolls Royce i Bentley’e z lat 1933-2005. Na ich widok nawet osoby nie interesujące się motoryzacją muszą przyznać, że ładne auto robi wrażenie.

Zamek Topacz położony jest jedynie 20 minut od centrum Wrocławia w miejscowości Ślęza.

To dwa km od autostrady A4 i obwodnicy miasta Wrocławia.

Tekst i zdj: Bartłomiej Chruściński, info: Muzeum Motoryzacji Topacz

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: