Słupsk: Znaleziono przedwojenną windę od Schindlera

Podczas remontu Pedagogicznej Biblioteki Publicznej w Słupsku odkryto windę towarową z 1936 roku. Przez kilkadziesiąt ostatnich lat dźwig był zamurowany w ścianie.

W budynku Pedagogicznej Biblioteki Publicznej w Słupsku mieszczącej się w charakterystycznym budynku, z drugiej połowy lat 30. XX wieku przed II wojną światową znajdował się Arbeitsamt, czyli coś w rodzaju niemieckiego urzędu pracy.

Urządzenie prawdopodobnie służyło do transportu dokumentów z parteru budynku do piwnicy, gdzie znajdowało się archiwum. Winda odkryta podczas remontu, poruszała się po drewnianych szynach i napędzana była ręcznie. Zachowały się stanowiące część mechanizmu koła, fragmenty lin i drzwiczki, które otwierało się by włożyć do środka dokumenty. Brakuje gondoli, która służyła do ich transportu. Na windzie znajdują się tabliczki znamionowe z datą produkcji i nazwą zakładu. Dzięki temu wiemy, że powstała w roku 1936 i została wykonana w berlińskiej filii szwajcarskiej firmy Schindler, która istnieje do dziś.

FB/Rewitalizacja Słupsk

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: