Pochowają szczątki Gdańszczan z kościoła Św Mikołaja

W Kościele Św Mikołaja w Gdańsku pochowane zostaną kości, odnalezione podczas prac wykopaliskowych, przeprowadzanych w 2018 roku i  podczas diagnozy stanu świątyni w roku 2020. Wcześniej kości trafiły w ręce naukowców.
- Znaleźliśmy głównie kości rąk, stóp, elementy kręgosłupa, kości przedramion i wiele innych - mówi dr Aleksandra Pudło. - Kości okazały się bardzo dobrym materiałem badawczym. Wśród zachowanych szczątków znaleziono kości dzieci nienarodzonych, co świadczy, że wśród zmarłych były kobiety w zaawansowanej ciąży. Takich kobiet było co najmniej sześć. Według dr. Aleksandry Pudło, szczątki ludzkie należały do co najmniej 64 osób, w tym kobiet i mężczyzn zmarłych w wieku od 20 do 70 lat, osób młodocianych oraz dzieci.
Plan uroczystości jest następujący:
• 11:00 wystawienie trumny ze szczątkami mieszczan, dobrodziejów klasztoru
• 11:30 różaniec za zmarłych
• 12:00 Eucharystia
- bezpośrednio po mszy egzekwie (rytuał pogrzebowy)
- odprowadzenie do krypty, ponowny pochówek
To nie koniec wydarzeń związanych z antropologią, jakie odbywać się będą w ten weekend w Gdańsku. Młodzi amatorzy tej dziedziny nauki o człowieku, będą brać udział w warsztatach antropologicznych pod tytułem „ O czym mówią kości”, które poprowadzi właśnie dr Aleksandra Pudło. Warsztaty są częścią "Weekendu z Archeologią", organizowanego przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Więcej na ten temat: http://strefahistorii.pl/article/6938-weekend-z-archeologia-tuz-tuz
(Red.) www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl. fot. www.wikipedia.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: