Pamietali o zastrzelonym Michale Różanowskim

Nowy nagrobek i uroczystości . Minęła 81 rocznica śmierci strzelca Michała Różanowskiego.

16 sierpnia 1939 roku Michał Różanowski, z 2. Batalionu Strzelców, patrolował las na granicy Kociewia i Wolnego Miasta Gdańska, na wysuniętym posterunku granicznym w Kolniku. Prawdopodobnie przez pomyłkę, przekroczył granicę i wszedł 350 m w głąb Gdańskiego terytorium. Zaskoczeni niemieccy wartownicy otworzyli do niego ogień. Polak zmarł w skutek odniesionych w klatkę piersiową ran postrzałowych. Niemieccy pogranicznicy zabrali jego ciało na teren Gdańska, gdzie przeprowadzono sekcję zwłok. Kiedy ciało strzelca oddano Polakom, podczas powtórnej sekcji zwłok okazało się, że w ciele żołnierza zaszyto organy innych ludzi oraz śmieci.

Kilka dni później w odbył się pogrzeb strzelca, połączony z manifestacją patriotyczną. Ostatnią tak dużą w przedwojennym Tczewie. Zdarzenia te miały miejsce 81 lat temu. Pasjonaci historii, działający przy portalu Dawny Tczew, przypominają, że właśnie minęła 81 rocznica tych wydarzeń i prezentują na zdjęciu wyremontowany nagrobek Michała Różanowskiego. Uroczystości okolicznościowe, poświęcone temu wydarzeniu, zorganizowały także władze gminy Pszczółki.

(Red.) www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, fot. Dawny Tczew

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: