Kanał Kłodawy zapomniane arcydzieło średniowiecznej inżynierii

Kanał Kłodawy

Wszyscy znają Kanał Raduni, wybudowany przez Krzyżaków, aby dostarczać wodę do Gdańska. Mało kto jednak wie, że tuż obok, zakonnicy wybudowali akwedukt, dzięki któremu przesunęli sobie wody rzeki Kłodawy.

Od dawna zachwycamy się niezwykłym osiągnięciem hydrotechnicznym sprzed wieków, jakim jest 13,5 kilometrowy Kanał Raduni, położony na terenie Miasta Gdańska i Powiatu Gdańskiego. Przypomnijmy tylko, że bez Kanału Raduni, działającego od 1350 roku, przez stulecia Gdańsk borykałby się z brakiem wody. Ale… Kanał Raduni, to nie jedyna tak ciekawa średniowieczna budowla hydrotechniczna w Powiecie Gdańskim. Kolejną jest Kanał Kłodawy, który powstał w 1340, wskutek przesunięcia koryta Kłodawy bardziej na południe, do ziemnego akweduktu prowadzącego od Łęgowa do ujścia do Motławy w Grabinach Zameczku. Jego długość wynosi ok. 5 km. A celem przesunięcia, było dostarczenie wody do forteczki w Grabinie. Obecnie wody kanału spadają do Motławy z półtorametrowego (1,5 m) progu – od strony zachodniej. Natomiast w 1340 r. Krzyżacy oprócz kanału zbudowali także drewniany akwedukt, który dostarczał wodę do zamkowej fosy i młyna. W 1900 roku akwedukt zastąpiono specjalnym syfonem, który działał do 2002 roku.

(Red.) fot. Powiat Gdański, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: