Gdańskie carillony upamiętnią zakończenie II wojny światowej i Dzień Europy

W najbliższy piątek oraz sobotę odbędą się dwa koncerty na carillonie Ratusza Głównego Miasta. 8 maja br., w ramach gdańskich obchodów zakończenia 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, zostaną zagrane utwory w wykonaniu carillonistki Anny Kasprzyckiej. Dzień później, z okazji przypadającego Dnia Europy, zagra Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska wraz z trębaczem Emilem Miszkiem z zespołu Tubicinatores Gedanenses. Koncertów będzie można wysłuchać na żywo, a także online na facebookowym profilu „Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska”.

Utwory na carillonie z wieży Ratusza Głównego Miasta to prawie 460-letnia tradycja Gdańska. Dźwięki dzwonów o wadze od kilku kilogramów do kilku ton towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom miejskim. Tradycję podtrzymano po zakończeniu II wojny światowej, głównie dzięki ocaleniu części dzwonów z carillonu na Biskupiej Górce z 1940 r., ale w ograniczonym stopniu.

Wysiłkiem pokoleń gdańszczan i miłośników tych unikatowych instrumentów z całej Europy przywrócono w 1989 r. carillon na wieży kościoła św. Katarzyny, a w 2000 r. zainstalowano nowy carillon na wieży Ratusza Głównego Miasta. W 2009 r. Gdańsk ufundował jedyny w Polsce carillon mobilny „Gdańsk”. Wszystkimi zarządza obecnie Muzeum Gdańska, w którym koncertuje zatrudniona tu carillonistka miejska Monika Kaźmierczak.

– Dwie, ważne dla Gdańska nadchodzące rocznice nie mogą się odbyć bez dźwięków carillonu znajdującego się na wieży Ratusza Głównego Miasta. Zakończenie II wojny światowej uczcimy refleksyjnym koncertem Anny Kasprzyckiej, która miała wykonać utwory na carillon w ramach programu oficjalnych obchodów w Berlinie. Monika Kaźmierczak i Emil Miszk zagrają dzień później koncert okazji Dnia Europy. Będzie on też podziękowaniem skierowanym do setek sympatyków z całej Europy, dzięki którym dziś Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce kultywującym tradycję tego wyjątkowego dziedzictwa kulturowego o zasięgu światowym – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Podczas dwuczęściowego koncertu w piątek, 8 maja 2020 r., o godz. 17:00 usłyszymy utwory powiązane z tematem wojny i pokoju, np. „Jupiter” Gustava Holsta, Da Pacem Domine z Sacred suite Geerta D'hollandera, który inaugurował międzynarodowy projekt „Carillon pokoju” w 2018 r. w belgijskim Leuven oraz gregoriański hymn „Da pacem Domine”, czyli „Daj nam pokój Panie”. W drugiej części zostanie wykonana „Asturia” Isaaca Albeniza.

W sobotę, 9 maja 2020 r., o godz. 12:05 rozpocznie się koncert w wykonaniu Moniki Kaźmierczak oraz trębacza Emila Miszka laureata konkursu Fryderyk w kategorii Jazzowy Debiut Roku z gdańskiego zespołu muzyki dawnej Tubicinatores Gedanenses. Muzycy wykonają wspólnie m.in. „Odę do radości” Ludwiga van Beethovena, etiudę z „Ludus modalis” Geerta D’hollandera, „Te Deum” Antoine Charpentiera. Gratką dla miłośników muzyki będzie współczesne opracowanie historycznego gdańskiego chorału „Nun lob”, które po raz pierwszy zostanie zagrane na carillon i trąbkę. Carillonistka miejska zagra także utwór znanego litewskiego kompozytora Giedriusa Kuprevičiusa, czyli „Preludium in memoriam M.K. Čiurlionis”.

Oba półgodzinne koncerty, które tradycyjnie, od wielu lat, odbywają się w piątki i soboty, będzie można usłyszeć na żywo w okolicy wieży Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku oraz online na facebookowym profilu Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska.

 

Koncert z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej

Kiedy: 8 maja (piątek), godz. 17.00

Carillon: Anna Kasprzycka

Transmisje na żywo:

Facebook: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska

Na żywo: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk

 

Koncert z okazji Dnia Europy

Kiedy: 9 maja (sobota), godz. 12.05

Carillon: Monika Kaźmierczak

Trąbki: Emil Miszk

Transmisja na żywo:

Facebook: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska

Na żywo: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk

info/Muzeum Gdańska

foto/Grzegorz Mehring/Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: