Dzień Kobiet sufrażystki zabrały Rzymianiom!

matronalia Romulus, Rzym, Bachanalia, Dzień Kobiet, Bartosz Gondek, strefahistorii.pl
Dzień Kobiet to nie pomysł sufrażystek, ani socjalistek. Stoją za nim starożytni Rzymianie. Podobno nawet sam Romulus. To oznacza, że geneza tego święta sięga VIII wieku przed naszą erą!
Bartosz Gondek
Od ponad wieku świat świętuje Międzynarodowy Dzień Kobiet. Dyskusje na temat powołania takiego dnia toczyły się od początku wieku XX wieku w środowiskach związanych z ruchami robotniczymi w Ameryce Północnej i Europie. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów. Po tym wydarzeniu, pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zaraz potem 9 marca 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Międzynarodowe rozpropagowanie i uznanie za obowiązujące na całym świecie daty * marca to dzieło sowietów. Otóż w czwartek 8 marca 1917 (kobiety w Rosji zorganizowały strajki i protesty pod hasłem "chleb i pokój". Tak rozpoczęła się rewolucja lutowa. Po zwycięstwie bolszewizmu rosyjska feministka Aleksandra Kołłontaj przekonała Lenina do ustanowienia 8 marca oficjalnym świętem w Rosji. Rychło miedzynarodówka komunistyczna rozniosła tę datę po świecie.
 
28 lutego, 9 marca, 8 marca różne daty dzienne, ale cały czas kręcimy się wokół przełomu lutego i marca…
 
Tak się jakoś złożyło, że pierwsze pomysły rewolucyjnych feministek odnośnie powołania Dnia Kobiet zbiegły się w czasie z kolejnym powrotem ludzkości do ideałów myśli antycznej, w tym wskrzeszeniu przez barona Pierre do Coubertina idei olimpijskiej. Zaowocowało to powołaniem w czerwcu 1894 roku Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Na tym tle wydaje się wielce prawdopodobne, że pierwotna idea Dnia Kobiet podchwycona została od obchodzonych 1 marca w starożytnym Rzymie Matronaliów. Wymyślonych podobno przez samego Romulusa i obchodzonych od czasów Romulusa i Tytusa Tacjusza, a poświęconych kobietom, które przyczyniły się do zakończenia wojny.
Tego dnia rzymskie kobiety pielgrzymkowały do gaju przy świątyni Junony na Eskwilinie, której geneza sięga 1 marca 375 przed naszą erą. Tam, modląc się o powodzenie w związkach, składały kwiaty. Wracając zaś do domów, otrzymywały hojne prezenty od swoich mężczyzn. Matronalia były wyrazem hołdu dla kobiecości, płodności i urodzaju. A tydzień później...  Rzym świętował  8 marca. Był to jednak czas Bachanalii, które z pewnością nie były dla pierwszych feministek wzorem współczesnego Dnia Kobiet. 

(Red.) Bartosz Gondek fot:Happy island

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: