Tajemnice niepozornego budynku koszar przy Twierdzy Wisłoujście

Nieznane ornamenty, wyryte w cegle daty, zamurowane okna, ukryte posadzki zaskoczyły muzealników pracujących w ramach projektu Archeobalt w bardzo niepozornym budynku koszar napoleońskich przy Twierdzy Wisłoujście. Jakie jeszcze tajemnice skrywa ten budynek?

Już po ubiegłorocznych badaniach archeologicznych obiektu muzealnicy podejrzewali, że ich wiedza o nim jest niepełna. Po zdjęciu tynków okazało się, że pierwotnie otwory okienne były znacznie niższe i zakończone łękiem (łukowo) i tylko w jednej ścianie – północnej. Wewnątrz zachował się bardzo masywny, na tamte czasy niemalże pancerny, strop wykonany z belek o wymiarach 24 x 35 – 45 cm ułożonych obok siebie i niegdyś wspartych dodatkowo belką wzdłużną, po której zachował się tylko ślad. W jednym z pomieszczeń odkryli zamurowany kominek, w innym posadzkę wyłożoną brukiem, co może świadczyć o jego przeznaczeniu na trzymanie tam konia. A na zewnątrz... kilka cegieł z wyrytymi datami i nazwiskami (1806).

Wiadomo już, że od 2021 r. w tym budynku powstanie Centrum Turystyczno-Archeologiczne "Wisłoujście".

info/foto: Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: