Sopocki Dom Aukcyjny: Co ciekawego na 34 Aukcji Varia?

34 Aukcją Varia rozpoczyna rok 2020 gdańska galeria Sopockiego Domu Aukcyjnego. Już 15 lutego przy ul. Długiej o godzinie 17:00 odbędzie się aukcja, podczas której będzie można wylicytować rozmaite przedmioty – od obrazów i biżuterii po ciekawe drobiazgi.

Galerię obrazów otwiera “Pejzaż zimowy” Adolfa Stademanna wyceniony na 12 tysięcy złotych a długą listę artystów uzupełniają Marian Mokwa – nasłynniejszy polski marinista, pochodzący z Gdańska Ryszard Stryjec i jego akwaforty i linoryty, gdańskie pejzaże różnych autorów. Ciekawostką jest akwaforta Daniela Chodowieckiego z okazji ślubu Fryderyki Wilhelminy (bratanicy Fryderyka II) przedstawiająca tąże. Chodowiecki najpierw wykonał miniaturowy portret, a później większy. Miał to być podarunek dla zaproszonych na ślub, którzy nie mogli się na nim pojawić. Wizerunek ten cieszył się wielkim uznaniem i Chodowiecki został za niego sowicie wynagrodzony. Z racji tego, ze portret nie miał komercyjnego charakteru, powstało niewiele odbitek. Nie bez znaczenia są korzystne ceny wystawianych przedmiotów – większość waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Biżuteria, którą znajdziemy w ofercie to domena art deco, złota łączonego z brylantami. Są pierścionki, brosze, naszyjniki, kolczyki. Uwagę przyciąga bardzo okazały pierścionek z brylantem wyceniony na 65 tysięcy złotych.

Szukając czegoś z duszą, co mogłoby dopełnić wnętrze naszego domu, bądź mieszkania, skierujmy się w kierunku mnóstwa oferowanych bibelotów – są cukiernice, puzderka, figurki, porcelana, świeczniki, kieliszki – co dusza zapragnie.

Ciekawostką są przedmioty pochodzenia chińskiego, grafiki autorstwa Qi Baishi oraz mozaikowa szkatułka oraz coś co może stanowić ekstrawaganckie uzupełnienie osobistych gadżetów – pióro wieczne Cartier – wiodącego producenta luksusowej bizuterii prosto z Paryża.

Karolina Łucja Białke

foto/SDA

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: