Obraz Tamary Łempickiej sprzedany za rekordową kwotę na aukcji w Christie's

Obraz Tamary Łempickiej - Portret Marjorie Ferry, na wczorajszej londyńskiej aukcji Christie's osiągnął rekordową cenę 16,280,000 funtów. Jednocześnie stał się najdrożej sprzedanym dziełem polskiego artysty na światowym rynku sztuki. 
 
Portret brytyjskiej artystki kabaretowej z 1932 roku był hitem wczorajszej, wieczornej aukcji w Christie's. Zacięta walka zakończyła się sprzedażą dzieła za 16,3 mln funtów, czyli ponad 82 mln zł.
Dzieła polskiej malarki często można spotkać na wielkich aukcjach sztuki już nie tylko za oceanem. Jej prace osiągają coraz lepsze ceny. Ponad 20 jej dzieł zostało sprzedanych za kwoty przekraczające 1 mln dolarów. Do najdroższych należą: "Le rêve" (ok. 8,5 mln dol.), "La Dormeuse" (6,6 mln dol.), "Portret Madame M." (6,1 mln dol.), "La Musicienne" (9,88 mln dol.) oraz "La tunique rose" (13,4 mln dol.).
Uwieczniona na portrecie kobieta to Marjorie Ferry, urodzona w Wielkiej Brytanii piosenkarka kabaretowa. która osiadła w Paryżu. Portret z 1932 roku został zamówiony przez jej męża, bogatego finansistę.
 
foto/Reuters/Lukas Jackson
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: