Forster na zawsze w Mokrym Dworze

Cały Mokry Dwór i liczni goście świętowali dziś odsłonięcie obelisku poświęconego pamięci Adama Jerzego Forstera, wielkiego podróżnika urodzonego właśnie w Gminie Pruszcz Gdański – w niewielkim Mokrym Dworze na Żuławach.

Gospodarzem imprezy był sołtys Wiesław Zbroiński, który przy wsparciu mieszkańców okolicy, zabiegał o dobitne podkreślenie związku Forstera z Mokrym Dworem. Obelisk, który stanął przy świetlicy wiejskiej, jest ukoronowaniem tych zabiegów. Sołtysowi i mieszkańcom gratulowali licznie przybyli goście, m.in. wójt Magdalena Kołodziejczak, senator Ryszard Świlski. Wśród obecnych na uroczystości było wielu przyjaciół Mokrego Dworu, w tym wybitny prof. Andrzej Januszajtis z małżonką. 

Sylwetkę bohatera wydarzenia – Adama Jerzego Forstera – przybliżył wszystkim miłośnik lokalnej historii Jerzy Kornacki.
Forster urodził się 26 listopada 1754 i w Mokrym Dworze spędził pierwsze 11 lat życia. Zasłynął jako uczestnik wyprawy kapitana Jamesa Cooka dookoła świata. Był pierwszym Polakiem, który opłynął żaglowcem kulę ziemską.

info/foto: Facebook/Gmina Pruszcz Gdański

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: