Dar Pomorza odpływa na solidny remont

Dar Pomorza, Paweł Jóźwiak, Narodowe Muzeum Morskie, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, news

Wymiana blach poszycia, remont sygnalizacji pożarowej, naprawa masztów oraz malowanie ornamentów na dziobie. 18 listopada Dar Pomorza odpłynie z Gdyni do Gdańskiej Stoczni "Remontowej".

"Dar Pomorza" to gdyńska wizytówka i jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc turystycznych na całym Pomorzu. W tym roku "Białą Fregatę" odwiedziło 125605 turystów. - Chcemy utrzymać ten dobry wynik i nadal móc udostępniać naszą jednostkę zwiedzającym. Dlatego przekazujemy statek w dobre ręce Gdańskiej Stoczni "Remontowej", gdzie zostaną przeprowadzone konieczne prace konserwacyjne – mówi dyrektor NMM, dr Robert Domżał.- Podstawą zabiegów remontowych jest konieczność uzyskania Karty Bezpieczeństwa wydanej przez Urząd Morski w oparciu m.in. o Orzeczenie Techniczne Polskiego Rejestru Statków. Wymagania Urzędu Morskiego są związane z koniecznością zapewnienia bezpiecznego postoju jednostki przy gdyńskim Nabrzeżu Kapitańskim oraz bezpieczeństwa znajdujących się na pokładzie statku pracowników i zwiedzających. Podczas ostatniego remontu w 2015 roku na "Darze Pomorza" naprawione zostały m.in. reje, jeden z masztów i olinowanie, a na pokładzie zainstalowana została iluminacja. Podczas tegorocznego remontu oczyszczone oraz pomalowane zostaną podwodne fragmenty kadłuba, wymienione będą blachy poszycia, pomalowane zostaną ornamenty na dziobie i rufie, wykonany będzie remont monitoringu, a także remont elementów mechanicznych: pomp, zawiasów, sygnalizacji pożarowej. Prace na "Darze Pomorza" będą kosztowały w sumie ponad 969 tys. złotych brutto. - Kiedy za dwa tygodnie "Dar Pomorza" powróci na nabrzeże będzie na pewno bezpieczniejszy, a jego zwiedzanie będzie dla naszych gości bardziej komfortowe – mówi Robert Domżał – Po pracach remontowych na Stoczni, mamy zamiar też sprawić, aby statek prezentował się jeszcze piękniej, ale to na razie niespodzianka, którą mamy nadzieję niedługo ogłosić.

(Red.) Narodowe Muzeum Morskie fot. Paweł Jóźwiak / Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: