Browning FN 1900 ten pistolet znaleziono na Westerplatte

Teraz już wiemy! Pistolet znaleziony przy dziewiątym obrońcy Westerplatte, to . Browning FN model 1900. Pierwszy masowo produkowany, nowoczesny pistolet sampowtarzalny świata.

Wbrew pozorom wcale nie kultowe VIS-y, ale Parabellum, Steyry,CZ-y, Walthery, PP i PPK, a przede wszystkim Browningi FN 1910 i 1910/22, stanowiły podstawową broń osobistą oficerów i podoficerów WP w okresie II RP. Oficer, a często i podoficerowie musieli się w nią zaopatrywać we własnym zakresie, a nie był to mały wydatek, stąd popularność używanej broni, pochodzącej jeszcze z czasów I Wojny Światowej. Mającym już swoje lata, ale ciągle spełniającym swoje zadania, był właśnie Browning FN, znany także Jako "Browning "no.1". Jak wyraźnie widać po kształcie, to właśnie taki pistolet miał przy sobie dziewiąty obrońca Westerplatte. Pistolet samopowtarzalny konstrukcji Johna Mosesa Browninga. Browning Nr 1 był bardzo chętnie kupowany i używany przez policję, wojsko, ale także osoby prywatne. Zaprojektowany przez Browninga około roku 1896, wszedł do produkcji w 1899. Ostateczny zą kształt przyjął w 1900 roku.  Do 1914 roku wyproduowano 10 000 pistoletów przedseryjnych i 724 550 pistoletów seryjnych. Co ciekawe, po II Wojnie Światowej FN 1900 został skopiowany i był masowo produkowany w Chinach i Korei Północnej.

(Red.) Bartosz Gondek, Piotr Torłop, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl fot.wikipedia 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: