Rekordowy Beksiński w Sopockim Domu Aukcyjnym

W sobotę 26 października o godzinie 17:00 w Sopockim Domu Aukcyjnym odbyła się Aukcja Sztuki Współczesnej. Wśród wystawianych obrazów znalazły się trzy dzieła Zdzisława Beksińskiego. Jeden z nich, zatytułowany “BA 74” - malowany w latach 1972-1974, osiągnął kolosalną kwotę 330 tysięcy złotych.

- To najwyższa cena za “Beksińskiego” uzyskana na polskim rynku sztuki – mówi Jacek Kucharski z Sopockiego Domu Aukcyjnego.

Drugie miejsce pod względem wysokości wylicytowanej kwoty zajął również obraz Beksińskiego z 1994 roku Bez tytułu. Nabywca zapłacił za niego 165 tysięcy złotych.

Trzecie miejsce zajął "Pejzaż. Wisła w Tyńcu" z 1972 roku, namalowany przez Jerzego Nowosielskiego. Płótno osiągnęło cenę 155 tysięcy złotych.

Jeszcze jeden obraz przekroczył cenowo pułap 100 tysięcy złotych. A jest to "Sytuacja przedmiotów" z roku 1983 pędzla Jana Tarasina.

To wyjątkowo udane otwarcie sezonu jesiennego na trójmiejskim rynku dzieł sztuki okraszone rekordem. Co przyniesie dalsza część jesieni zobaczymy już wkrótce.

Karolina Łucja Białke

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: