Tczewska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku została zamknięta.

Z powodu fatalnego stanu technicznego budynku tczewski oddział Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku został zamknięty. Od wielu lat placówka działała obok Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Tczewie.

Sprawę na jednym z portali społecznościowych i nie tylko – bo także na sesji Rady Miasta Tczewa - podniósł jeden z radnych, Łukasz Brządkowski.

“W Tczewie ma zostać zlikwidowana jedyna biblioteka naukowa - Biblioteka Pedagogiczna. Korzystają z niej przede wszystkim studenci i nauczyciele, a zbiory to ponad 30 tysięcy książek i publikacji. Niestety Starostwo Powiatowe, ze względu na zły stan budynku, wypowiedziało umowę użyczenia lokalu. Nikt nie zaproponował lokalu zastępczego. Sprawa jest tym bardziej bulwersująca, że księgozbiór trafi do Gdańska i Starogardu, a to co jest "zbędne" będzie oddane na makulaturę pisze Łukasz Brządkowski - Biblioteka Pedagogiczna jest w całości finansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego, nasz samorząd nie musiał dokładać ani złotówki. Dlatego złożyłem wniosek, aby miasto znalazło w swoich zasobach lokal o powierzchni 150 m2 na potrzeby tej instytucji. Jeżeli dojdzie do likwidacji Biblioteki Pedagogicznej, jednego z niewielu oddziałów instytucji wojewódzkich działających w Tczewie, to będzie świadczyło o "pozycji" naszego miasta w województwie pomorskim – dodaje radny Miasta Tczewa.

Kilka lat temu podobny problem dotknął pruszczańską filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. Do sprawy tczewskiej filii nawiązał Bartosz Gondek, rzecznik prasowy Burzmistrza Miasta Pruszcz Gdański, przypominając jak z kłopotem poradziły sobie władze Pruszcza Gdańskiego.

- Lata temu w Pruszczu Gdańskim mieliśmy podobne zagrożenie. Burmistrz szybko przekazał pod bibliotekę lokal po dawnym klubie M6 i o całym problemie nikt już nie pamięta a biblioteka ma się dobrze. Warto ją utrzymać!

Obecny budynek tczewskiej filii Biblioteki Pedagogicznej najprawodopodobniej zostanie rozebrany. Pozostaje mieć nadzieję, że władze Tczewa znajdzie odpowiednie miejsce i likwidacja tczewskiego oddziału nie będzie konieczna.

foto/facebook/Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia Tczew

(red.) 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: