Sejmik Województwa Pomorskiego wesprze ratowanie Bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku

Kościół pw. św. Mikołaja w Gdańsku został wybudowany w latach 40. XIV wieku i jest jednym z najstarszych kościołów w mieście. To zabytek, który nieznacznie ucierpiał w trakcie drugiej wojny światowej, a jego wartość artystyczna, naukowa i historyczna jest nieoceniona. Jednak postępujące znaczne spękania i rysy na sklepieniu w nawie południowej, były na tyle niepokojące, że jesienią 2018 roku, dominikanie postanowili zamknąć świątynię, ze względu na bezpieczeństwo wiernych i turystów. Dzisiaj podczas sesji sejmiku podjęto ważną decyzję.

 

W związku z koniecznością wykonania prac ratunkowych, Sejmik Województwa Pomorskiego na XII sesji podjął uchwałę w sprawie udzielenia dotacji celowej Klasztorowi OO. Dominikanów w Gdańsku w wysokości 407 518 zł z przeznaczeniem na realizację zadania pn. Ratunkowe prace zabezpieczające przed katastrofą budowlaną w nawie południowej Bazyliki pw. św. Mikołaja w Gdańsku. To dziewiętnasta dotacja udzielona w tym roku przez Sejmik Województwa Pomorskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane  przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa pomorskiego.

Jeszcze w tym roku dzięki dotacji Samorządu Województwa Pomorskiego w kościele pw. św. Mikołaja w Gdańsku, w jego południowej nawie zostanie postawione drewniane rusztowanie podtrzymujące sklepienie, którego zadaniem jest zabezpieczenie kościoła przed dalszymi spękaniami, umożliwienie przeprowadzenia odpowiednich ekspertyz oraz wykonania naprawy uszkodzonych sklepień.

info/mat.prasowy

foto/wikipedia

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: