Zatopione okulary luksus sprzed 200 lat

www.strefahistorii.pl,. generałcarleton, wrak, gondek NMM

Te okulary mają ponad 234 lata. Kiedy zaś zatonęły były prawdziwym szczytem luksusu. Dziś to jedna z setek ciekawostek, wydobytych przez archeologów ze żaglowca Generał Carleton.

Bartosz Gondek

Współcześnie za dobrze nie wiemy, kto wymyślił okulary. Co prawda już w starożytności wiedziano, że używając szkła można widzieć lepiej, ale pierwsze proto-okulary, wdrożyli Arabowie. Bardzo kiepskie okulary korekcyjne, będące niezwykle drogim przedmiotem luksusu, pojawiły się Europie w średniowieczu. Dopiero w XVI wieku, dzięki odkryciom w dziedzinie optyki, możemy mówić o dochodzeniu do ich pełnej użyteczności. W XVIII wieku nie kto inny, jak Beniamin Franklin, wymyślił okulary dwuogniskowe. Co ciekawe, mimo upływy ponad 250 lat, nadal będące produktem luksusowym i drogim. W1752 roku niejaki James Escott opatentował okulary przeciwsłoneczne. Musiało minąć jeszcze 100 lat, zanim okulary stały się bardziej przystępne i co za tym idzie – popularne. Stąd znalezienie ich na pokładzie zatopionego żaglowca można uznać za rzecz niecodzienną. General Carleton, czyli brytyjski bark towarowy do przewozu węgla zatonął w silnym sztormie 27 września 1785 roku niedaleko Dębek. Bałtycka fala pokonała jednostkę specjalnie przygotowywaną na najcięższe warunki pogodowe i wszystkie morza świata. Którego siostrzaną jednostką był HMB Endeavour, statek na którym James Cook odbył podróż dookoła świata. Bezpośrednią przyczyną katastrofy „Generala Carletona”, stojącego na kotwicy w pobliżu brzegu przy ujściu Piaśnicy była nagła zmiana pogody i nadejście gwałtownego, bardzo silnego sztormu o sile huraganu, co spowodowało wyrwanie i wleczenie kotwicy lub kotwic (świadczy o tym prostopadła do brzegu pozycja wraku i odnalezionej kotwicy) i przesunięcie ładunku żelaza. Wrak statku odkryty został, na podstawie relacji i legend przekazywanych przez miejscową ludność, oraz badań rejonów rwania się sieci, w 1989 roku, przez Michała Woźniewskiego. Archeolodzy podwodni z Narodowego Muzeum Morskiego przebadali go bardzo systematycznie w latach 1995–1998. Wśród ponad 700 zabytków, w tym między innymi dzwonu, elementów wyposażenia okrętowego, przedmiotów codziennego użytku, przyrządów nawigacyjnych, kolekcji roboczej marynarskiej odzieży, monet i broni, znalazły się także te niezwykłe okulary, które przeleżały w wodzie ponad 200 lat, a teraz możemy oglądać na ekspozycji w NMM.

(Red.) fot. Bartosz Gondek

#Narodowe Muzeum Morskie, #NMM, #Gdańsk, #Archeologia, #Ołowianka #Gondek #GenerałCarleton #Dębki #www.polnocna.tv #www.strefahistorii.pl #news, #adgoogle

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: