XIII Pomorskie Dni Chopinowskie w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim

To już tradycja! Po raz trzynasty w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim odbędą się Dni Chopinowskie. W tym roku to wyjątkowe wydarzenie zaplanowano na 11 - 12 października. Co w programie? 

WYDARZENIA:

11.10.2019 r., godz. 17.00 / koncert muzyki klasycznej
Paweł Wakarecy – fortepian
Najwyżej oceniony przez jurorów Polak biorący udział w XVI Konkursie Chopinowskim w Warszawie (2010)

PROGRAM
Fryderyk Chopin (1810–1849)
4 Polonezy „młodzieńcze” op. pośmiertne
Preludium cis-moll op. 28 nr 10
Nokturn cis-moll „Lento con gran espressione”
Walc cis-moll op. 64 nr 2
Mazurki z op. 24: nr 1 g-moll, nr 2 C-dur
Mazurek a-moll op. 7 nr 2
Etiuda F-dur op. 10 nr 8
Etiuda c-moll op. 10 nr 12
Polonez fis-moll op. 44 

Paweł Wakarecy
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Toruniu. Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Obecnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Fortepianu tejże uczelni.

Zdobywał laury i wyróżnienia na licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Został laureatem nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2007) i finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009). W 2010 roku zdobył Wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncertował w wielu krajach Europy, a także w Chinach, Japonii, Korei, Egipcie oraz Chile. Występuje jako solista z polskimi i zagranicznymi orkiestrami symfonicznymi, prowadzi też aktywną działalność jako kameralista; wraz z żoną Aleksandrą Soboń-Wakarecy tworzy duet fortepianowy Wakarecy Piano Duo.

Artysta ma w swoim dorobku dwie płyty CD, na pierwszą (2010) składają się nagrania zarejestrowane podczas Konkursu Chopinowskiego, druga jest recitalem solowym zawierającym utwory Chopina, Paderewskiego i Zarębskiego.

 

12.10.2019 r., godz. 17.00 / koncert muzyki jazzowej
Christoph Beck Quartett (Niemcy)
Christoph Beck – saksofon
Andreas Feith – fortepian
Sebastian Schuster – kontrabas
Thomas Wörle – perkusja

PROGRAM
Artyści wykonają utwory ze swojego debiutanckiego krążka Reflections, wydanego przez wytwórnię Double Moon Records oraz materiał z nowej płyty Still Tryin’ która ukaże się w styczniu 2020 roku.

Christoph Beck Quartett
Zespół został założony przez saksofonistę Christopha Becka, który jest liderem i głównym kompozytorem muzyki wykonywanej przez Kwartet. Styl grupy nawiązuje do klasycznego gatunku jazzu, nazywanego „głównym nurtem” (mainstream). Zespół współtworzą: pianista Andreas Feith, kontrabasista Sebastian Schuster oraz perkusista Thomas Wörle.

Debiutancki album Kwartetu został opublikowany w roku 2017 w prestiżowej serii Next Generation wydawanej pod patronatem magazynu „JAZZthing”, która od wielu lat promuje najlepszych niemieckich wykonawców jazzowych młodej generacji.

 Christoph Beck
W latach 2007–2012 studiował jazz i muzykę popularną na renomowanej uczelni Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Stuttgarcie. Studia ukończył z wyróżnieniem, po czym podjął naukę w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu oraz w Hochschule für Musik w Würzburgu.

Występował w licznych zespołach nie tylko w Europie, ale także w Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Południowej Afryce. Gra z zespołami Tobias Becker Big Band, Hot Damn Horns, Slavko Benic Orkestr oraz z własnymi formacjami: The Last Kangaroo, Christoph Beck Quartett i TARTAROS.

Mieszka w Stuttgarcie, gdzie prowadzi prywatną działalność pedagogiczną i organizuje muzyczne warsztaty jazzowe. Oprócz saksofonu gra także na flecie i klarnecie.

 Andreas Feith
Pianista urodzony w Saarlouis, do 2007 roku studiował klasyczną grę na fortepianie. W latach 2008–2012 odbył studia dyplomowe na fortepianie jazzowym w Hochschule für Musik w Würzburgu, następnie kształcił się w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii.

Artysta prowadzi własne Trio jazzowe, gra także w innych zespołach: Christoph Neuhaus Path Group, Ensemble 11, Duo Feith Ludwig, Konstantin Herleinsberger Quartett.

Jako pianista solowy zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. I nagrodę na konkursie Jugend Musiziert (2003), I nagrodę w konkursie jazzowym HfM Würzburg (2011), I nagrodę na Konkursie Jazz Steinway w Monachium (2011).

Sebastian Schuster
Kontrabasista i kompozytor, laureat prestiżowej nagrody jazzowej landu Badenia-Wirtembergia.

Urodził się w Nürtingen. Jako dziecko pobierał lekcje gry na fortepianie, gry na kontrabasie nauczył się w wielu lat 15. W 2003 roku rozpoczął studia w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie kontrabasu. Rok później przeniósł się na wydział muzyki orkiestrowej, a umiejętność gry na kontrabasie rozwijał na kursie mistrzowskim u prof. Mini Schulza.

Gra w wielu zespołach jazzowych, m.in. The Last Kangaroo, Trio Fabian Meyer i Tumi Mogorosi & Gabi Motuba Band, współpracuje także z orkiestrami symfonicznymi Stuttgart Philharmonic i Stuttgart Chamber Orchestra.

Thomas Wörle
Perkusista i producent muzyczny, stypendysta Fundacji dr. Haralda Hacka. Odbył liczne studia w wielu dziedzinach muzyki i techniki nagraniowej, m.in. w Musikhochschule w Düsseldorfie (2015–2019 produkcja muzyczna i realizacja dźwięku), Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Stuttgarcie (2004–2011 perkusja jazzowa, kompozycja), Norges Musikkhøgskole w Oslo (2007–2008 perkusja jazzowa), Otto-Friedrich-Universität w Bambergu (2003–2004 muzykologia etniczna).

Gra w wielu zespołach parających się różnymi gatunkami muzyki: Foxl, The Big Leppinski, Seba Kaapstad, Abstrakt Orchester. Jest kompozytorem muzyki elektronicznej, jako programista pracuje m.in. dla zespołów Ensemble Garage i LUX:NM

info/foto: MNG

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: