Kartonikowe bilety Edmondsona ze stacji Pruszcz

bilet, pkp, DR, kolej, dworzec, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, gondek
Wymyslone w 1839 roku, kartonikowe bilety kolejowe rządziły światem kolei żelaznych przez 150 lat. Dziś zastąpiły je bilety z hologramem i karty magnetyczne. Poczciwe kartoniki możemy oglądać jedynie w muzeach. Wehikuł czasu przyniósł www.strefahistorii.pl trzy kartoniki. Wszystkie "z" lub "do" Pruszcza Gdańskiego.
Bartosz Gondek
Nazwa „Bilet” pochodzi z języka francuskiego i oznacza dokument potwierdzającyt uprawnienie do skorzystania z określonej usługi. Nie tylko komunikacyjnej, ale także na przykład wejścia na mecz czy do kina.  W publicznym transporcie zbiorowym bilet oznacza ważny dokument lub inny dowód zawarcia umowy transportowej. Niewielki kartonikowy bilet, znany jako „Bilet Edmondsona”, pojawił się na świecie w 1839 roku. Prostokątny kartonik wielkości około 30 × 50–60 mm, był zadrukowany i opatrzony numerem, często z otworem w środku, będący dowodem uiszczenia opłaty na przejazd.
Bilet Edmondsona była przez 150 lat najpopularniejszym typem biletu wykorzystywanym przez kolej na całym świecie. W niektórych miejscach, na przykład na podmiejskich liniach w Wielkiej Brytanii, czy na polkich liniach kolei wąskotorowych, funkcjonuje do dziś. 
Wynalzaca biletu kartonikowego, Thomas Edmondson (1792–1851), w 1836 roku zatrudnił się jako zawiadowca na kolei Newcastle – Carlisle. Szybko zauważył, że podlegli mu kasjerzy mają problem z wystawianiem ręcznych biletów oraz trudno jest kontrolować wpływy do kasy.
Www.strefahistorii.pl prezentuje trzy bilety kartonikowe, umożliwiające dotarcie, lub odjazd z Pruszcza Gdańskiego. Najstarszy, pochodzący jeszcze z XIX umożliwiał jazdę linią 229 Pruszcz-Łeba do bardzo ciekawej stacji Bielkowo. Przed wojną było to miejsce w którym aktywnie spotykała się mniejszość polska. Po wojnie zaś kręcono tutaj sceny do kultowego filmu „Jak rozpętałem II Wojnę Światową”.
(red.) fot. Bartosz Gondek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: