Remontują się kościółki

Lato to dobry czas na wszelkiej maści prace konserwatorskie. Ostatnio pisaliśmy o wsparciu finansowym dla takowych prac dla kościółków leżących na terenie Gminy Kolbudy. Ale warto wspomnieć jeszcze o dwóch kościołach. O Gwieździe Morza w Sopocie i kościółku pw. Św. Jakuba Starszego Apostoła w Kłodawie. 

Gwiazda Morza jest restaurowana od 2016 roku. Sopocki kościół przechodzi gruntowny remont, w trakcje którego wymieniono instalacje elektryczną, sanitarną, posadzkę, odnowiono elewację, witraże, wzmocniono konstrukcję dzwonnicy oraz zmieniono poszycie dachowe. Prace mają się zakończyć w roku 2020. 

Drugi kościółek - pw. Św. Jakuba Starszego Apostoła w Kłodawie otrzymał już drugie wsparcie finansowe od Gminy Trąbki Wielkie. Jak przynaje Błażej Konkol, wójt Gminy Trąbki Wielkie - Parafia zawsze może liczyć na wsparcie ze strony samorządu. Koniecznym okazało się wymienić w kościele okna. Zabieg ten jest możliwy do przeprowadzenia bez udziału konserwatora zabytków, bowiem witraże zostały ufundowane na początku XX wieku i nie przedstawiają szczególnej wartości.

(red)

foto: www.gwiazdamorza.vti.pl

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: