Zabytkowe kościółki w Pręgowie i Czapielsku z gminnym wsparciem finansowym

Gmina Kolbudy systematycznie wspiera finansowo prace konserwatorskie przy najcenniejszych zabytkach. Na ostatniej przed wakacjami sesji radni wyrazili zgodę na udzielenie dotacji celowej na dofinansowanie działań inwestycyjnych w kościołach w Pręgowie oraz Czapielsku. Podobną uchwałę, zezwalającą na udzielenie dotacji parafii w Lublewie Gdańskim, Rada Gminy Kolbudy podjęła w kwietniu br.

Podczas czerwcowej sesji radni przyjęli uchwałę zezwalającą na udzielenie dotacji celowej w kwocie do 35 tysięcy złotych Parafii Bożego Ciała w Pręgowie. Środki mają zostać przeznaczone na dofinansowanie drugiego etapu prac konserwatorskich przy ołtarzu bocznym.

Dotację w kwocie do 45 tysięcy złotych na wymianę ciągu pieszego przy budynku kościoła otrzyma natomiast parafia w Czapielsku. Prace mają polegać na zamianie istniejącej nawierzchni na nawierzchnię z kostki brukowej kamiennej.

- W Gminie Kolbudy nie mamy zbyt wielu cennych zabytków - mówi wójt Andrzej Chruścicki. - Te, którymi możemy się chwalić to jednak prawdziwe perełki nie tylko w skali gminnej, ale również w skali województwa i kraju. Mam na myśli nasze kościoły w Pręgowie, Lublewie Gdańskim i Czapielsku. Wybudowane przed wiekami obiekty wymagają stałej konserwacji. W miarę możliwości staramy się dofinansowywać prace renowacyjne, wspierając poszczególne parafie. Mamy pełną świadomość, że są to inwestycje, które pozwolą zachować te jakże cenne zabytki dla kolejnych pokoleń.

Warto wspomnieć, że podczas kwietniowej sesji podjęto uchwałę, która dała zielone światło dla udzielenia dotacji celowej do kwoty 65 tysięcy złotych na prace konserwatorskie w kościele w Lublewie Gdańskim. Dofinansowanie przeznaczone jest na realizację pierwszego etapu renowacji ściany północnej budynku.

Wspomniane obiekty wpisane są do rejestru Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wszystkie prace prowadzone są według projektu konserwatorskiego zatwierdzonego przez tę instytucję.

Kościół w Pręgowie wzmiankowany był już w 1323 roku, za panowania Zakonu Krzyżackiego. Zrąb świątyni zbudowany jest z nieociosanego kamienia polnego. Wieża powstała około 1739 roku i wykonana jest z pruskiego muru. Jej szpiczasty szczyt pokryto cynkiem. 

Kościół p.w. N.P. Marii Królowej Polski w Lublewie Gdańskim wzniesiony został w drugiej połowie XIV wieku. Z tego czasu pochodzą mury prezbiterium. W 1433 obiekt został zniszczony i wkrótce po tym odbudowany. Szybko uporano się również ze zniszczeniami wywołanymi przez pożar, który wybuchł w1683 roku. Warto zobaczyć gotycko - barokowy zabytek, orientowany, murowany z cegły, z wieżą konstrukcji drewnianej, oszalowaną deskami.

Kościół p.w. Św. Mikołaja w Czapielsku. Zbudowany został pod koniec XVIII wieku. W 1819 roku kościół był remontowany, a w 1841 roku, z powodu złego stanu technicznego, został zamknięty. W 1847 roku świątynię poddano gruntownemu remontowi. Dzięki prowadzonym w kolejnych latach pracom konserwatorskim nieprzerwanie budzi podziw wszystkich odwiedzających.

info/foto: www.kolbudy.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: