Jak książę namówił króla aby ustanowił Virtuti Militari

Virtuti Militari, Książę Józef Poniatowski, Stanisław August Poniatowski, Zieleńce, www.polnocna.tv, północna.tv, strefahistorii.pl. wiadomości, media
Mamy dziś ciekawą rocznicę. Dokładnie 18 czerwca 1892 roku, po bitwie pod Zieleńcami, król  Stanisław August Poniatowski ustanowił  Order Virtuti Militari. Najwyższe polskie odznaczenie wojskowe i zarazem najrzadziej nadawany   „politycznie” order w całej historii Polski.
 
Bartosz Gondek
 
Bitwa pod Zieleńcami, stoczona 18 czerwca 1792 roku, była częścią polsko – rosyjskiej wojny o Konstytucję  III Maja.  15 tysięczny korpus polski pokonał 11 tysięczny korpus rosyjski dzięki umiejętnemu dowodzeniu Księcia Józefa Poniatowskiego. Było to ważne zwycięstwo, ponieważ udowodniło wielu polskim rekrutom , że możemy pokonywać w polu  Rosjan. Po bitwie Książę Józef Poniatowski namówił króla do ustanowienia  odznaczenia  Virtuti Militari.
Order Wojenny Virtuti Militari , czyli po łacinie. Męstwu wojskowemu – (cnocie) dzielności żołnierskiej)  nadawany jest od tego czasu za wybitne zasługi bojowe. To jeden z najstarszych takich orderów na świecie. Starszy od Krzyża Żelaznego, ustanowionego dopiero w 1813 roku.
Virtuti Militari nadawane było w Księstwie Warszawskim, pod zmodyfikowaną nazwą, Królestwie Polskim i od 1919 roku w II RP i po II Wojnie Światowej w PRL. Przez 226 lat i - sami wiecie jak wiele wojen, nadano zaledwie 26 tysięcy sztuk tego orderu.
 
(red.)bg fot. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: