100-lecie Citroena, 141-lat temu urodził się Andre Citroen

Andre Citroen urodził się 5 lutego 1878 roku. Dzieciństwo Citroena nie było usłane różami. Gdy miał zaledwie 5 lat, jego ojciec popełnił samobójstwo. Dorastający chłopiec - za sprawą matki - był mocno związany z Polską. W 1900 roku, po ukończeniu studiów inżynierskich na École polytechnique, Andre Citroen wstąpił do wojska. W trakcie służby odwiedził między innymi ojczysty kraj matki.

Właśnie w czasie pobytu w Polsce, w jednym z warsztatów zobaczył nieznane mu wcześniej koła zębate o zakończeniach w kształcie "jodełki". Wykształcenie techniczne pozwoliło mu dostrzec zalety takiej konstrukcji - możliwość przenoszenia większych obciążeń i cichszą pracę. Citroen odkupił prawa do tego wynalazku i w 1902 roku założył we Francji fabrykę kół zębatych. Ich wzór, opatentowany w postaci charakterystycznych szerwonów, do dziś widnieje w logo firmy.

Kreatywność. Technologia. Śmiałość. W 1919 roku André Citroën zaczyna wielką przygodę z marką samochodu, której nada swoje nazwisko…

 

 

W ciągu pierwszego roku produkcji sprzedano 10 tysięcy samochodów marki Citroën.

Citroën uruchamia produkcję kolejnego modelu: B2. To mocniejsza i udoskonalona wersja modelu Typ A. Premiera Citroëna 5HP na Salonie Samochodowym w Paryżu. Kolejny z gamy pojazdów opartych na Typ A, bardziej kompaktowy.

Aby zwrócić uwagę na swoje pojazdy z napędem półgąsienicowym (prod. 1922), Citroën organizuje ich wyprawę przez Saharę. Haardt i Audouin-Dubreuil wyruszają w trasę z Tukkurt do Timbuktu i z powrotem do Tukkurt (od 17 grudnia 1922 do 7 marca 1923). 

W 1923 roku André Citroën zaczyna produkcję zabawek, wiernych kopii "samochodu taty". Pierwszym modelem jest Torpedo B2 10HP. W ciągu 10 lat sprzedano 30 tysięcy egzemplarzy samochodzików.

 

 

 

W latach1925-1934 Citroën w ramach spektakularnej reklamy prezentuje swoją nazwę ułożoną z 30-metrowych, świecących liter umieszczonych na wieży Eiffla (250 000 żarówek i 600 km kabli elektrycznych). Ich światłem kieruje się Charles Lindbergh w ostatniej fazie przelotu nad Atlantykiem. 

Citroën uruchamia też produkcję serii "Rosalie". Podczas Salonu Samochodowego w Paryżu prezentuje modele 8CV, 10CV i 15CV. Pierwsze dwa zastępują model C4, natomiast 15CV z 6-cylindrowym silnikiem to następca Citroëna C6.
Rozgłos związany z rekordami bitymi przez te auta od 1931 roku na torze wyścigowym w Linas-Montlhéry sprawił, iż wszystkie trzy modele bardzo szybko zyskały przydomek Rosalie.

Na paryskim Salonie publiczność ma nareszcie okazję, by podziwiać Citroëna 2CV. Ogląda go też prezydent Francji, Vincent Auriol. Samochód zadziwia oryginalnym wyglądem; to symbol nowej koncepcji transportu indywidualnego. Do 27 lipca 1990 roku rozmaite wersje tego modelu zostaną wyprodukowane w liczbie ponad 5 milionów sztuk. 

Citroën przedstawia na paryskim Salonie model DS: to przełom techniczny i stylistyczny. Przywodzi na myśl pojazdy znane z science-fiction. Opływowe linie, innowacyjne wnętrze, hydropneumatyczne zawieszenie i hydrauliczne wspomaganie. W ciągu 45 minut sprzedaje się 750 egzemplarzy, pod koniec dnia sprzedaż wzrasta do 12 tysięcy sztuk, by po zamknięciu Salonu osiągnąć poziom 80 tysięcy. 

 

 

Resztę w postaci pięknych Citroenów BL, CX, BX, Xantia czy C4 możecie podziwiać dziś na ulicach :)

Już 15 czerwca portal Północna.TV oraz przyjaciele zapraszają na wyjątkowy piknik i paradę z okazji 100-lecia marki.

WIĘCEJ NA: http://strefahistorii.pl/article/6358-100-lecie-marki-citroen-na-pomorzu-piknik-i-parada-15-czerwca-2019

red. / zdj. Citroen

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: