Zrewitalizują zrujnowane młyny w centrum Starogardu

Archiplan, Starogard Gdański, młyny, Max Wiecher, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Czy z pejzażu Starogardu Gdańskiego znikną ruiny spalonego młyna a piękne niegdyś otoczenie ponownie zabłyśnie w właściwej mu krasie? Mają na to nadzieję starogardzianie. Ma taki plan właściciel terenu. Według niego ma tu powstać „Starogardzka Wenecja”.

Pierwsze wzmianki o mieleniu zboża na terenie dzisiejszego Starogardu Gdańskiego pochodzą z 1283 roku. W wieku XIX powstał tutaj nowoczesny i rozległy kompleks młynów, którego właścicielem była rodzina Wiecherów. Mury młynów trzymały się w niezłej kondycji aż do nowego wieku. Zniszczyły je dwa ogromne pożary – w 2013 i 2016 roku, Pozostałości, wraz z dawnym browarem, od roku mają nowego właściciela. Jest nim starogradzki biznesmen, Mariusz Szwarc. Jak podała starogardzka, miejska strona internetowa,Podległa mu firma Broker zamierza na dawnych terenach przemysłowych wybudować Hotel, restaurację, przystań i ponad 400 mieszkań. – Mamy już pozwolenie na budowę hotelu oraz 100 mieszkań o wysokim standardzie na dawnej płatkarni – powiedział starogardzki biznesmen – Zamierzamy wyburzyć  stary budynkek vis a vis Młynów po drugiej stronie ulicy i przesunąć linię zabudowy dalej od rzeki. W ten sposób odkryjemy frontową ścianę Młynów i uzyskamy dodatkowo miejsce na wybudowanie ścieżki spacerowo-rowerowej. Zapewni ona mieszkańcom bezpieczną komunikację wzdłuż kanału w stronę Rynku i urozmaici miejskie spacery, gdyż na jej końcu ma powstać kładka.  Pierwsze budowy wieloetapowej inwestycji mają ruszyć jeszcze pod koniec tego roku. Jako pierwszy wybudowany ma być hotel który zachowa elementy elewacji dawnych młynów.

(Red.) oprac.www.polnocna.tv fot.Archiplan Sp. z o.o.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: