Europejska Noc Muzeów 2019 - Przegląd Trójmiasta i okolic

Najbliższa sobota to gratka dla tych, którzy lubią łączyć historię z zabawą. Zapraszamy na krótki przegląd co i gdzie czeka na nas podczas Europejskiej Nocy Muzeów w całym Trójmieście i okolicach.

Muzeum II Wojny Światowej

Noc Muzeów to nie tylko wystawy! Muzeum II Wojny Światowej po raz kolejny zaskakuje i… przygotowuje pokazy mody „Paryż-Warszawa-Nowy Jork” z okresu II wojny światowej. Będą też prelekcje na temat okupacyjnej mody oraz fotobudka, w której będziemy mogli zrobić sobie zdjęcie wykorzystując elementy prezentowanych ubiorów. Oprócz tego będziemy mogli posłuchać mini recitali kapeli podwórkowej i przenieść się do lat 40. XX wieku.

Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska to aż 9 lokalizacji, mnóstwo wydarzeń i jeszcze więcej niespodzianek!

Muzeum Poczty Polskiej - spotkanie, którego bohaterem będzie major Aleksander Jabłonowski, organizator obrony Poczty Polskiej w Gdańsku 
Wartownia nr 1 na Westerplatte - spotkanie z kolekcjonerami i rekonstruktorami, którzy opowiedzą o życiu garnizonowym i planach na śmiałe plany rozbudowy 
Dom Uphagena – gra „Przygody Pana van Wordena” – podążaj śladem niderlandzkiego kupca i odkryj jego tajemnicę
Ratusz Głównego Miasta – zwiedzanie wystaw „Nikt nam nie weźmie młodości” i „Podróż po Europie” 
Kuźnia Wodna w Oliwie – pokazy kucia stali, wystawa „Wykute w ogniu SPAK”, pokazy multimedialne, warsztaty ceramiczne, pokazy zabytkowych aut.
Dwór Artusa w Gdańsku – zwiedzanie dworu, gra „Mozaika Gdańska” 
Muzeum Nauki Gdańskiej – zwiedzanie wystawy stałej 
Muzeum Bursztynu – zwiedzanie wystawy stałej
Twierdza Wisłoujście - projekcje filmowe, ognisko

Narodowe Muzeum Morskie

Narodowe Muzeum Morskie przygotowało atrakcje w Gdańsku, Gdyni, Tczewie i Helu❗️Nabrzeże wyspy Ołowianki zmieni się w port wojenny wojsk amerykańskich szykujących się do inwazji na Francję. Gdyński Dar Pomorza odsłoni zagadki o morskich potworach i legendarnych miejscach. W Tczewie otwarte będzie Muzeum Wisły, a w Helu oprócz wystawy będzie można podziwiać nocne widoki z kościelnej wieży… Każda odsłona – romantyczna i historyczna - warta jest zobaczenia.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Noc Muzeów w Muzeum Archeologicznym stanie pod znakiem konia, kopyta I podkowy. Wszystko za sprawą wystawy 40 000 lat wspólnej historii człowieka I konia. Na najmłodszych będą czekały kucyki oraz słodkości. Zagramy w grę Śladami końskich kopyt, posłuchamy muzyki dawnej.

Hevelianum

Interaktywne wystawy Hevelianum zabiorą nas w pasjonującą podróż i to nie tylko po naszej galaktyce! To właśnie tutaj odbędzie się polowanie na planety, podczas którego nauczymy się rozpoznawać gwiezdne konstelacje. A jak już zejdziemy na ziemię, Hevelianum przeniesie nas w czasie do osiemnastowiecznego Gdańska! Dowiemy się, jak dbano o higienę osobistą, do czego służyły pułapki w perukach i jak „leczono” przeziębienie. Oprócz tego zobaczymy szkolenie piechoty i poznasz zasady ówczesnego żołnierza. Dla dzieci od 12 roku życia otwarte będzie nocne laboratorium.

Gdański Teatr Szekpirowski

Gdański Teatr Szekspirowski organizuje nietypowe spacery z przewodnikami – po dziełach swojego patrona, czytanych przez pryzmat… 7 grzechów głównych! Opowieściom będą towarzyszyły działania aktorów, zaskakujące rekwizyty, projekcje rycin, obrazów i filmów oraz wiele niespodzianek. Część inscenizowanych spacerów poprowadzi profesor Jerzy Limon - Dyrektor Teatru! Zapowiada się grzeszna zabawa.

Komunikacja w Gdańsku

Aby ułatwić przemieszczanie się pomiędzy punktami, Miasto Gdańsk uruchomi specjalną DARMOWĄ komunikację. W Gdańsku kursować będą autobusy i tramwaje, natomiast w Gdyni trolejbusy. Niektóre pojazdy będą zabytkowe, więc już sama jazda będzie czystą przyjemnością.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach przygotowało wirtualny przelot nad miastem, który będzie można zobaczyć w okularach 360 Samsung Gear VR. Będzie można zobaczyć live z drona, wystawę zdjęć Michała Czacharowskiego i wieczorną panoramę Kartuz. Będzie można się nauczyć sztuki malowania na szkle na specjalnych warsztatach. Imprezie będą też towarzyszyć pokazy rekonstruktorów.

Skarszewy

Noc Muzeów w Skarszewach odbywa się już w piątkowy wieczór. W miasteczku wszędzie poczujemy obecność ducha Józefa Wybickiego, autora Mazurka Dąbrowskiego. Niektórzy nawet będą mogli go osobiście spotkać i posłuchać gdy przemówi do zebranych. Na skarszewskich ulicach rozegra się gra miejska.

Pruszcz Gdański

Pracownicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim przygotowali koncert w wykonaniu Joanny Sobowiec-Jamioł (śpiew), Piotra Jamioła (skrzypce), Rafała Tworka (fortepian). Tych, którzy lubią odkrywać tajemnice zabytkowych obiektów, czeka natomiast wędrówka historyczna odkrywająca tajemnice Kościoła pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, przygotowana przez Marka Kozłowa. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Noc Muzeów w Faktorii Handlowej natomiast, upłynie od hasłem „Bursztyn i Ogień”. Bilet wstępu to symboliczna złotówka. Przez całą noc będzie płonąć ognisko, a w programie znajdą się m.in. warsztaty łucznicze i garncarskie, wycieczka z przewodnikiem po ogrodzie, czy pokazy ognia z wykorzystaniem pyłu bursztynowego.

info/mat.prasowe

foto/mat.prasowe

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: