W Mokrym Dworze ruszył zabytkowy wiatrak z XIX wieku

Wiatrak, XIX wiek, Wiesław Zbroiński, Mokry Dwór, Żuławski Tulipan, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Sołtys Wiesław Zbroiński oficjalnie otworzył wyremontowany przez siebie wiatrak w Mokrym Dworze! To bez wątpienia moment, na który czekało bardzo wielu tak miłośników zabytków, jak i miłośników żuław.

Www.strefahistorii.pl czekała na ten moment od ponad roku, kiedy Wiesław Zbroiński oprowadził nas po prawie gotowym wiatraku. Okazało się, że pracy było jeszcze bardzo dużo. Nadszedł jednak czas wielkiego otwarcia. Wiatrak typu paltrak pochodzi z 1903 r. Został przez Wiesława Zboińskiego, za prywatne środki, sprowadzony z Wyszogrodu na Mazowszu. Przeszedł demontaż i ponowny montaż. Jego rekonstrukcja trwała 2 lata i była niezwykle drobiazgowa. To największy tego rodzaju obiekt w Polsce, w dodatku sprawny i pracujący. Pan Wiesław planuje wytwarzać i sprzedawać mąkę. Wiatrak będzie można zwiedzić za opłatą. Co jednak najważniejsze, po wielu próbach, to pierwszy restytuowany w takim stylu i z taką troską o szczegóły, klasyczny wiatrak na Żuławach Gdańskich. Wiatrak z którego tak kraina przecież niegdyś słynęła. Gratulacje!

(Red.) Bartosz Gondek fot.UG Pruszcz Gdański

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: