Sekstant z U boota w prezencie dla Akademii Marynarki Wojennej

Mirosław Jakubek, Akademia Marynarki Wojennej, sekstant, U Boot, Gwiazda Polarna, Wojciech Mundt, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Kolekcję unikatowych sekstantów można od wczoraj oglądać w Bibliotece Akademii Marynarki Wojennej. Są wśród nich takie, które służyły na przykład nawigatorom niemieckich U Bootów i marynarzom japońskiej, cesarskiej marynarki wojennej.

Bartosz Gondek

Kolekcja przekazana została w prezencie bibliotece przez kpt. ż.w. Mirosława Jakubka. To największy tego typu zbiór w Polsce – mówi Rzecznik Prasowy AMW, Wojciech Mundt - W jego skład wchodzi 30 sekstantów głównie morskich, ale również i lotniczy. Wśród nich unikatowe egzemplarze z okrętów niemieckich i japońskich, w tym U Bootów.

- Na kolekcje składa się jeden oktant i 5 sekstantów z lat 1840-1899. Okres 1900-1930 reprezentuje 6 sekstantów – pisze na swojej stronie darczyńca, kapitan Mirosław Jakubek - . Moja duma, czyli okres II Wojny Światowej to 15 sekstantów, a 4 tzw “niespotykane” czy “ciekawe” sekstanty powojenne uzupełniają kolekcję.

Pomiędzy standardowymi sekstantami UK i USA jest sekstant C Plath z hitlerowską gapą na certyfikacie plus sekstant Japoński – oba (tu największa sprawa) ze znaną historią. Ciekawy jest sekstant szalupowy z pełną instrukcją określania szerokości geograficznej dla laika, gdy nie przeżył żaden z oficerów, czy kilka sekstantów ze sztucznym horyzontem używanych w lotnictwie dalekiego zasięgu.

- Właściwie zakończyłem już chyba swoją morską karierę. Co raz trudniej o pracę w moim wieku. Mam jednak nadzieję, że zachęcę młodych ludzi do studiowania klasycznych metod nawigacji i przy okazji do żeglarstwa – pisze kapitan Jakubek, który znany jest między innymi z remontu zabytkowej holenderskiej barki i próby postawienia jej w Centrum Gdańska. Link do artykułu:

www.strefahistorii.pl/article/2430-chcial-postawic-ponad-100-letnia-barke-w-centrum-urzednicy-nie-pozwalaja?fbclid=IwAR0TzM1PZ4acNyJnACcDWGcllRQpvUYYBIVu3k390W4I-5Tv65isMsW2JMA

Www.polnocna.tv i www.strefahistorii.pl gratuluje Akademii Marynarki Wojennej świetnego zbioru. A właścicielowi pasji i umiejętności dzielenia się nią z innymi.

Sekstant – kątomierz lusterkowy, optyczny przyrząd nawigacyjny, stosowany w żeglarstwie i astronomii, służący do mierzenia wysokości ciał niebieskich nadhoryzontem, a także kątów poziomych i pionowych pomiędzy obiektami widocznymi na Ziemi. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa sexta, co znaczy szóstączęść, ponieważ kątomierz (limbus) – podstawowa część przyrządu – stanowi wycinek jednej szóstej koła. Termin sekstant jest zamienny z terminem sekstans, który oznacza także miarę czasu. Sekstans to szósta część czegoś, np. godziny (podobnie jak kwadrans to część czwarta). Najczęstszym zastosowaniem sekstantu jest określenie astronomicznej pozycji obserwowanej na podstawie pomiaru wysokości Słońca z kulminacji – tj. o godzinie 12 w południe czasu słonecznego, astronomicznej linii pozycyjnej na podstawie pomiaru wysokości Słońca i czasu (UTC), pomiaru lub określenie pozycji na podstawie pomiarów wysokości gwiazd rano i wieczorem – np. określenie szerokości geograficznej z pomiaru wysokości Gwiazdy Polarnej.

(Red.) Bartosz Gondek fot. Mirosław Jakubek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: