Agent 007 i jego zapomniany samochód: Audi 200 Quattro

Aston Martin, Bentley, Ford Mustang, Lotus, BMW... Do tej pory powstały 24 filmy, ekranizujące przygody Jamesa Bonda. Oprócz pistoletów i szpiegowskich gadżetów, nieodłączną częścią każdej produkcji jest wspaniały samochód, którym podróżuje Agent 007. Odkryje dziś przed Wami ciekawy i przez wielu niezrozumiały wątek tego konkretnego samochodu agenta 007 - a więc Bond - sługa jej Królowej Brytanii. Wierzcie mi lub nie, ale jeździł również... Audi. 

W chwili rynkowego debiutu w 1982 r. (początkowo jako sedan) auto wyglądało jak pojazd przyszłości. I w jakiś sposób Audi 200 zasługiwało na takie miano. Dopracowana aerodynamika sprawiła, że w 4-drzwiowej wersji udało się uzyskać współczynnik oporu powietrza o wartości zaledwie 0,30, a później – w kombi – 0,34. Audi 200 Avant było wprawdzie praktyczne i bardzo dobrze wyposażone, ale z ceną 60 000 marek – również boleśnie drogie.

 

W roku 1987 debiutował film "The Living Daylights" z Timothy Daltonem. Audi zostało wtedy oficjalnym pojazdem Bonda - w filmie jeździł modelem 200 Quattro, którym brawurowo uciekł do Austrii po próbie porwania Radzieckiego Generała. Piękna 200-tka (w moich ustach to wyjątkowy komplement dla marki, której nie specjalnie lubię) osadzona na ponadczasowych BBS'ach w biednej Bratysławie, robiła fenomenalne wrażenie.

W innej scenie, kręconej w Tangerze - James śledził swoich przeciwników w modelu 200 Quattro... w nadwoziu Avant. Chodziło o wypromowanie w filmie tej wersji debiutującego modelu. Audi 200 Quattro napędzał 5-cylindrowy, 182-konny silnik o poj. 2144 ccm. Pozwoliło to rozpędzić nie małe auto do 224 km/h. BMW pozazdrościło takiej promocji... w następnym filmie to oni dostarczyli na plan małego, fikusnego roadstera Z3, choć w samym filmie pojeżdził sobie James tym samochodem niewiele. Aha... Agent 007 dzwonił też z Ericsson'a a w filmie pił Smirnoff'a a gadżety ukryli mu w zegarku marki OMEGA. Produkt placement początek :)

Bartłomiej Chruściński, zdj. Audi

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/21687-o-agencie-007-i-o-tym-dlaczego-jezdzil-audi-200