Zmarł Profesor Karol Modzelewski

karol modzelewski, wywiad, opozycja demokratyczna, 4 czerwca, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl
Dziś zmarł w Warszawie jeden z największych umysłów i autorytetów moralnych polskiej opozycji demokratycznej czasów PRL, więzień polityczny, mediewista i polityk - Prof. Karol Modzelewski. Miał 81 lat. Człowiek który połączył Solidarność i Pruszcz Gdański.
 
Profesor Karol Modzelewski urodził się w 1937 roku w Moskwie. W 1964 wraz z Jackiem Kuroniem autor Listu otwartego do partii, krytykującego linię polityczną PZPR za odejście od ideałów socjalizmu.  Był jednym z inicjatorów protestów studenckich na Uniwersytecie Warszawskim w marcu 1968. Od listopada 1980 do kwietnia 1981 pierwszy rzecznik prasowy NSZZ „Solidarność”, autor pomysłu przyjęcia przez związek jego nazwy „Solidarność”. Pomysłu, który zrodził się podczas podróży do Gdańska, w … Pruszczu Gdańskim. Kilkakrotnie więziony i internowany ze względów politycznych w czasach PRL, osadzony łącznie przez osiem i pół roku[a]. Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego (1992–1994) i Uniwersytetu Warszawskiego (od 1994), członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, w latach 2007–2010 wiceprezes PAN.
Niezwykły człowiek o ogromnym umyśle, przenikliwości, ogromnym poczuciu humoru i uroku osobistym, o czym mogliśmy przekonać się podczas wywiadu, przeprowadzanego u Profesora w domu, 6 marca tego roku.  Profesor był w świetnej formie. Umówiliśmy się na wspólną premierę materiału, 4 czerwca. Profesor obiecał na tę okazję przyjechać do Pruszcza Gdańskiego. Nie zdążył. To ogromna strata dla nas wszystkich. 
 
www.polnocna.tv i www.strefahistorii.pl
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://www.polnocna.tv/news/22724-zmarl-profesor-karol-modzelewski-ktory-polaczyl-wielka-solidarnosc-i-pruszcz-gdanski