Faberge: Bursztynowe jajo na milenium Gdańska

Jajka Fabergé zachwycają kunsztem wykonania. Niewątpliwie są arcydziełami sztuki złotniczej z przełomu XIX i XX wieku. Tradycja ich wykonywania przepadła na niemal stulecie. W latach 90-tych wznowiono ich produkcję i powstały jeszcze dwa. Jedno, nazwano jajem milenijnym i otrzymał je Gorbaczow, drugie – bliższe naszym sercom powstało jako prezent urodzinowy dla miasta Gdańska. Jest w mieście od 22 lat. Wiedzieliście o tym?

Pracownia Petera Carla Fabergé, nadwornego jubilera dwóch carów Rosji, na zamówienie imperatorów wykonywała drogocenne prezenty wielkanocne. Jajka były wykonywane ze złota, srebra, kamieni szlachetnych, kości słoniowej, masy perłowej i zdobione emalią. Pierwsze jajko powstało w 1884 roku na zlecenie Aleksandra III, jako prezent dla żony cesarza Marii. Po śmierci Aleksandra III jego syn, Mikołaj II, kontynuował tradycję zamawiania drogocennych jajek – lecz już dwóch rocznie – dla matki i małżonki.

W 1900 roku jajka Fabergé wystawiono na Wystawie Światowej w Paryżu. Jajka zostały nagrodzone złotymi medalami, a Fabergé otrzymał Legię Honorową i stał się sławny w całej Europie. Do wybuchu rewolucji powstały 52 jaja carskie oraz kilkanaście na zamówienie innych rodzin. Do dziś nieznany jest los 7 – 5 prawdopodobnie uległo zniszczeniu, 2 mogą się jeszcze "cudem odnaleźć" – jak to w roku 2014, na pchlim targu.

Synowie Fabergé nie kontynuowali dzieła i w 1951 za 25 tys. dolarów sprzedali markę i technologię rosyjskiemu emigrantowi Samowi Rubinowi, producentowi perfum z USA. Prawa przechodziły potem z rąk do rąk, aż w 1989 za 1,5 mld dolarów kupił je koncern Unilever. We współpracy z koncernem jajka wyrabiał niemiecki jubiler Victor Mayer, który wykonał m.in. jajko z bursztynu ofiarowane Gdańskowi. 

Jajo bursztynowe(1997)

Było ono prezentem firmy Victor Mayer Company z okazji 1000-lecia Gdańska, podarowanym przed Wielkanocą w 1997 roku. Unikatowego charakteru dodaje mu bursztyn, który czyni go jednym z 11 jaj na świecie wykonanych z tego materiału. Zdobi go także złoto, emalia, brylanty, rubiny i szafiry. Waży łącznie 213 g. W ornamentyce wyraźnie widoczne są nawiązania do historii - w centralnej części znajduje się emaliowany herb miasta. Z tyłu dwugłowy orzeł - herb dynastii Romanowów. Podstawę zdobią cztery złote lwie główki, wewnątrz umieszczono odwołanie do "historycznego złota" tego miasta - bursztynowe jajko. Aktualnie dzieło sztuki jubilerskiej znajduje się w zasobach Muzeum Bursztynu oddziale Muzeum Gdańska.

 

Oprac. Karolina Łucja Białke

O pozostałych jajkach Faberge przeczytasz tutaj: 

http://strefahistorii.pl/article/6334-faberge-cudownie-ocalone-jajo

http://strefahistorii.pl/article/6330-faberge-skad-sie-wziely-jaja

http://strefahistorii.pl/article/6773-faberge-jajo-konwaliowe-secesja-wkracza-na-carski-dwor

http://strefahistorii.pl/article/6331-faberge-jajo-koronacyjne-za-siedem-kilo-zlota

http://strefahistorii.pl/article/6332-faberge-zaprojektowane-przez-kobiete

http://strefahistorii.pl/article/6328-faberge-historia-z-jajami

http://strefahistorii.pl/article/6774-faberge-jajo-z-klatwa-pamiec-azowa

Źródła:

mat. Muzeum Gdańska,

mat. Muzeum bursztynu,

wikipedia.com

dr A. Szymański, Faberge – historia i arcydzieła

foto: Muzeum Bursztynu, pinterest.com

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: