La Peregrina - perła królowych

Jest wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju. Przyniosła wolność swemu znalazcy, nosiły ją kobiety wyjątkowe, które zapisały się w historii na różny sposób. Została uwieczniona przez Diego Velazqueza jako ozdoba hiszpańskich królowych. Zjeździła pół świata, a jej wartość osiąga astronomiczne kwoty. Poznajcie La Peregrinę. Najpiękniejszą perłę w kształcie kropli, jaką widział świat. Nazwano ją „Pielgrzymem” – poznajcie ścieżkę, którą przeszła.  

Karolina Łucja Białke

Droga do wolności  

Perła została znaleziona w pobliżu Wyspy Świętej Małgorzaty w Zatoce Panamskiej w połowie XVI wieku. Dokładnej daty nie sposób ustalić. Niektóre źródła podają datę 1513, ale w tym czasie na wyspach nie było niewolników z Afryki. A perłę znalazł właśnie afrykański niewolnik. Oddał znalezisko administratorowi kolonii hiszpańskiej w Panamie – Don Pedro de Temezowi, który doceniając piękno perły, obdarował znalazcę wolnością. 

Krwawa Mary z perłą  

Temez zabrał perłę do Hiszpanii i trafiła do królewskiego skarbca.  Gdy hiszpański król Filip II pojął za żonę Marię I Tudor, ofiarował klejnot żonie. Maria nosiła perłę jako zawieszkę przy broszy; na słynnym portrecie królowej umieścił ją Antonis Mor. Portret można oglądać w Muzeum Prado w Madrycie.

Po śmierci Marii w 1558 roku perła wróciła do hiszpańskich klejnotów koronnych, gdzie pozostała przez kolejne 250 lat. Stała się ulubionym klejnotem hiszpańskich królowych: Małgorzaty Austriackiej, żony Filipa III  oraz obu żon Filipa IV – Elżbiety Francuskiej oraz Marianny Austriackiej. Obie królowe w klejnotach koronnych sportretował Diego Velazquez.

W 1808 roku królem Hiszpanii został starszy brat Napoleona, Józef Bonaparte. Jego rządy trwały zaledwie 5 lat. Gdy opuszczał Hiszpanię po klęsce pod Vitorią, zabrał ze sobą część klejnotów koronnych, w tym La Peregrinę. To właśnie wtedy perła zyskała swoje imię “Pielgrzym”. Józef Bonaparte zapisał ją w testamencie swemu bratankowi Napoleonowi III.  

La Peregrina wraca do Anglii

Brytyjski książę Abercorn, James Hamilton, kupił perłę od cesarza przybywającego na wygnaniu i podarował swojej małżonce Luizie. Perła jest ciężka i dwukrotnie zrywała się z naszyjnika: raz zginęła w sofie w pałacu Windsor, następnie podczas balu w Pałacu Buckingham. W obu przypadkach udało się ją odzyskać. Perła pozostała w rodzinie Hamiltonów do 1969 roku, gdy trafiła do domu aukcyjnego Sotheby’s w Londynie. 

Na Walentynki dla Liz Taylor

Perłę kupił Richard Burton jako prezent walentynkowy dla swej żony Elizabeth Taylor za sumę 37 000 dolarów. W momencie zakupu zawieszka z La Peregriną wisiała na pojedynczym sznurku niewielkich perełek. Wraz z właścicielką występowała nawet w kilku filmach. Sama Elizabeth Taylor wspomina natomiast chwilę, gdy perła zaginęła w apartamencie Burtona w Caesar’s Palace. Po rozpaczliwych poszukiwaniach błyskotka odnalazła się w pysku jednego  z ukochanych piesków aktorki. 

Elizabeth Taylor zamówiła u Cartiera naszyjnik z diamentami, rubinami i perłami, gdzie w punkcie centralnym została umieszczona La Peregrina. Aktorkę noszącą naszyjnik można podziwiać na wielu zdjęciach. Po jej śmierci w 2011 roku naszyjnik sprzedano na aukcji za 11,8 milionów dolarów, chociaż jego wartość oszacowano na  3 miliony. W pierwszych minutach trwania aukcji zebrała dwadzieścia ofert, a licytacja była wyjątkowo zacięta i nagradzana owacjami.   

Ciekawostki

Oryginalna waga perły to 223,8 granów (55,95 karatów, 13,84g). Gdy została znaleziona, była największą perłą na świecie. W 1913 roku została nawiercona i wypolerowana celem dopasowania do oprawy. Wtedy jej waga spadła do 203,84 granów. La Peregrina pozostaje jedną z największych doskonale symetrycznych pereł w kształcie kropli na świecie.

Źródła: 

Peter Mac Neil, Historia luksusu

Judith Miller, Biżuteria. Historia, projektanci i kolekcje

foto: wikipedia.com, pinterest.com 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: