Kuźnia Wodna w Oliwie przechodzi ogromny remont

Kuźnia wodna w Oliwie, Muzeum Gdańska, Bartosz Gondek, www.strefahistorii.pl, www.polnocna,tv

To bardzo ważna zima dla Kuźni Wodnej w Oliwie. Www.polnocna.tv odwiedziła zabytek, aby zobaczyć postęp prac zabezpieczających. Trzeba przyznać, że jest ogromny.

Bartosz Gondek 

Nawet z perspektywy chodnika widać, że Muzeum Gdańska przywraca sprawność kowalskiego wyposażenia kuźni. Zanotowaliśmy obecność ekip remontowych w kanałach wodnych i przepustach.  Najlepiej widać postępujący remont dachu i zabezpieczenie newralgicznej ściany, chroniącej kuźnię przed powodzią. Przypomnijmy - planowane zakończenie zabezpieczenia kuźni wodnej w Oliwie planowane jest na koniec maja. Pierwsza wzmianka o kuźni nad Potokiem Oliwskim pochodzi z 1597 roku. W dokumencie wymieniony jest właściciel Hans Klinghamer, który sprzedaje budynek i okoliczne ziemie opatowi z Oliwy Dawidowi Konarskiemu. Wiadomo, że w latach 1628-1733 kuźnia należała do rodziny Remus, od roku 1830 do Daniela Mąglowskiego, zaś w latach 1918-1945 do Maxa Hansena.  W 1948 roku w kuźni zaprzestano bieżącej działalności. Budynek zaczął niszczeć, był rozkradany. Biorąc pod uwagę jego wyjątkowość, w 1957 roku opiekę nad kuźnią roztoczyło Muzeum Techniki w Warszawie.  Odbudowany budynek kuźni oraz zagospodarowany staw i okolice zostały otwarte dla turystów i gdańszczan w 1978 roku. Kuźnia Wodna w Oliwie jest jedynym tego typu czynnym obiektem w Polsce. Młot o wadze 250 kg i nożyce wodne są napędzane kołami. Mają one po cztery metry średnicy i uruchamia je woda ze stawu kuźniczego. W przeszłości były to wyjątkowe osiągnięcia techniki. Tylko w takich miejscach można było rozkuwać duże kawały metalu i wysyłać je do mniejszych kuźni. Historycznie miejsca, takie jak w Oliwie, nazywano więc młotowniami. Nadal będziemy odwiedziać obiekt i relacjonować postęp prac na www.polnocna.tv, jak i na www.strefahistorii.pl

(Red.) fot Bartosz Gondek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://www.polnocna.tv/news/22294-kuznia-wodna-w-oliwie-i-wielki-remont