W Pruszczu Gdańskim odkryto piwnice średniowiecznego młyna

To była prawdziwa niespodzianka! W Pruszczu Gdańskim odkryto, następnie zinwentaryzowano i przygotowano do zabezpieczenia gotyckie piwnice po średniowiecznym młynie. Nikt nie wiedział, że istnieją. W ten sposób pruszcz zyskał  trzeci średniowieczny zabytek.

Najstarsze zabytki w mieście to średniowieczny Kanał Raduni i XIV wieczny Kościół P.W Podwyższenia Krzyża Św. Wiadomo było, że oprócz nich podczas budowy Kanału Raduni Krzyżacy wybudowali u jego początku także młyn wraz z chronionym umocnieniami folwarkiem. Kanał, kościół i młyn były świadkami „Bitwy pod Pruszczem” , która stoczona została 23 sierpnia 1460 roku, pomiędzy wojskami korony a zakonu krzyżackiego i stanowiła jeden z epizodów wojny trzynastoletniej. W czerwcu 2018 roku, podczas budowy ścieżki pieszo rowerowej z terenu Parku Kulturowego Faktoria, do granic miasta Pruszcz Gdański, ciężki sprzęt przypadkiem naruszył strukturę piwnicy, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni. Okazało się, że jej część wykonana jest w technologii stosowanej w średniowieczu. Burmistrz Janusz Wróbel zawiadomił o odsłonięciu piwnic służby konserwatorskie. Ze względu na wagę odkrycia do Pruszcza Gdańskiego przybyła konserwator wojewódzka, Agnieszka Kowalska.

WIĘCEJ  o sensacyjnym odkryciu, możecie się państwo dowiedzieć z filmu zamieszczonego na www.strefahistorii.pl i www.polnocna.tv

(Red.) fot. BG

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: