Narodziny Mercedesa W140: Jak powstał bunkier na kołach?

Mercedes Klasy S (W140), który choć już kilka lat temu stał się klasykiem, to wciąż jest do nabycia za wręcz śmieszne pieniądze. Dlatego jest samochodem kuszącym dla młodych osób, chcących poczuć najwyższy poziom Mercedesa w aucie za kilkanaście tysięcy złotych. 

Technicznie Mercedes Klasy S w latach 90. był bodaj najlepszym samochodem na świecie. Najlepiej wyposażonym i najnowocześniejszym. Wszystko co się dało, było regulowane, składane i rozkładane elektrycznie. Co ciekawe auto miało miec zupełnie inną, bardziej subtelną linnie nadwozia.

Gdyby nie konieczność zapewnienia osobom o wzroście powyżej 190 cm wygodnej pozycji na tylnej kanapie wówczas W140 przybrałoby nieco inną formę.

 

 

 

Drzwi i klapa bagażnika były wyposażone w funkcję domykania. Nie bez przyczyny, bo były to elementy bardzo ciężkie, jak cały Mercedes Klasy S, ważący zawsze około 2 ton.

Produkcję Mercedesa klasy S oznaczonego kodem fabrycznym W140 rozpoczęto w 1991 roku. Sam projekt auta wart był 1 miliard dolarów. Produkcję limuzyny zakończono w 1998 roku. Do dziś jest to jedno z aut o najlepiej wyciszonym wnętrzu i o bardzo wysokim komforcie jazdy. Wiele ciekawostek technicznych zastosowano właśnie w tym modelu. Po przekroczeniu 160 km/h utwardza się zawieszenie oraz mniej reaguje układ wspomagania kierownicy - dziś spotkamy takie rozwiązania w samochodach, wtedy była to czarna magia.

 

W 1998 roku model W140 nie spełniał już wymagań rynku swoimi dużymi rozmiarami, sporym zużyciem paliwa. Zastąpił go model Mercedes-Benz W220. Nowy model był mniejszy, dzięki zastosowaniu aluminium był również lżejszy. Ale czy lepszy? Nie, W220 nie dorównał legendzie W140 i to niezaprzeczalny fakt.

Mercedes W140 nawet do dzisiaj odznacza się bardzo przestronnym wnętrzem, doskonałą jakością wykonania zarówno nadwozia jak i wnętrza, bogatym wyposażeniem, wspaniałym komfortem jazdy i niezłymi osiągami. Współczynnik oporu powietrza wynosił 0,30 Cx.

 

 

Bezpośrednią konkurencją dla Mercedesa W140 była wtedy Bawarska BMW serii "7" E32 / E38 z podobną paletą silników.

To jednak W140 wprowadziło kilka innowacji w kwestii bezpieczeństwa, które od tej pory stały się powszechne przy wielu obecnych pojazdach, m.in: ESP, boczne poduszki powietrzne, podwójna dźwiękoodporna szyba, elektrycznie sterowane zewnętrzne lusterka (podgrzewane), dwustrefowa klimatyzacja, domykane drzwi oraz klapa bagażnika czy też podgrzewane wycieraczki - luksus i dopracowanie. Mercedes wiedział co robi i zrobił to najlepiej jak mógł.

 

 

 

Na pewno nie jest to samochód dla rodziny ceniącej sobie ekonomiczność, ale Klasa S to klasa sama dla siebie, dlatego zawsze będzie wartościowym samochodem.

Tekst: Bartłomiej Chruściński, zdj. Mercedes-Benz

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: