Muzeum Marynarki Wojennej: Nowe auto - ładna mina

Dzięki specjalistom z Warsztatów Techniki Morskiej Marynarki Wojennej w Gdyni-Grabówku, Star 660 M2, należący do zbiorów Muzeum, w pełnej krasie stanął na Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego. 
Auto w wersji AS, czyli "autobus sztabowy", wyprodukowane w 1969 roku, po konserwacji i dokonaniu wielu niezbędnych napraw powróciło do stanu niemal fabrycznego. 
Star nie będzie jednak stacjonarnym eksponatem, będzie jeździł promując historię Marynarki Wojennej, m.in. podczas zlotów pojazdów historycznych i militarnych.

Nowe, znacznie ładniejsze oblicze zyskała też mina lotnicza denna wz. AMD-500. Jest to mina o działaniu nie kontaktowym, opartym na zasadzie indukcji elektromagnetycznej.

Eksponat został odczyszczony ze starych powłok malarskich, odtłuszczony i pokryty nową warstwą lakierniczą zgodną z wcześniejszymi barwami. Wymieniono również podpory drewniane pomiędzy odnowionym wózkiem a miną oraz linki mocujące. 
Obiekt jest prezentowany na Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego.

Mina lotnicza denna wz. AMD-500
Przy przechodzeniu okrętu nad miną, w cewce indukcyjnej układu elektrycznego miny indukuje się siła elektromagnetyczna (prąd elektromagnetyczny), która jest przekazywana na zapalnik miny powodując wybuch. Zegar uzbrojenia w zależności od nastawienia może opóźnić uzbrojenie miny od 12 godzin do 10 dób. Licznik wielokrotności przejścia okrętu nad miną można ustawić na 1 do 11.
Dane taktyczno-techniczne
Masa materiału wybuchowego – 300kg;
Masa miny kompletnej z systemem spadochronowym – 500 do 550kg;
Szybkość samolotu przy zrzucie miny – do 360 km/h;
Wysokość zrzutu miny – od 300m i wyżej;
Wymiary : - długość miny ze spadochronem – 2,791m;
- długość miny bez systemu spadochronowego – 1,905m;
- średnica miny – 0,450m;
Głębokość stawiania miny w zależności od wyporności okrętu – od 3 do 30m;
Szybkość okrętu ( minimalna ), przy której wzbudza się mina – 5 węzłów;
Szybkość zagłębiania się miny w wodzie przy zrzucie z samolotu – 18m/s.

info/foto: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: