Historie najsłynniejszych samochodów w serialach telewizyjnych

Nie wszyscy mamy czas na seriale w domu, zwykle też dlatego, że nasza połówka ogląda tysięczny odcinek "M jak Miłość" – a tam raczej samochodów nie pokazują. A jak pokazują to Pan Mroczek jeżdzi czymś nudnym a jakiś inny aktorski poeta prawi błyskotliwe dialogi w czerwonej Toyocie Camry – postanowiłem przypomnieć kilka serialowych legend motoryzacyjnych.

 

Ameryka lat 80-tych - Drużyna A

 

 

Wielce, wściekle amerykański serial sensacyjno-komediowy, emitowany w USA w latach 1983-1987. Wyprodukowano łącznie 98 około 46 minutowych odcinków. Serial był jednym z najpopularniejszych seriali lat 80. w USA, bijąc rekordy popularności i stając się w końcu jedną z ikon kultury masowej z łatwo rozpoznawalną muzyką oraz bardzo charakterystycznymi, wyrazistymi głównymi bohaterami (do których można by zaliczyć także towarzyszący im samochód) - nie byle jaki: GMC Vandura z roku 1983 - V6 o mocy 150 koni może nie brzmi przeraźliwie, ale samochód spokojnie dawał sobie radę na planie. Taranował, skakał, ścigał się. Wyróżniał go kolor, felunek i spojler. Zwykle jego kierowcą był słynny Mr. T

 

 

Koszulki hawajskie, palmy i plaża - "Magnum".

 

Tomowi Selleckowi zazdrościłem jego filmowego samochodu - Ferrari 308 GTS to autko idealnie pasowało do charakteru serialu. Tasiemiec opowiadający o przygodach Thomasa Magnuma, prywatnego detektywa mieszkającego na Hawajach zyskał sporą rzeszę fanów. Serial był emitowany przez osiem sezonów w sieci CBS w latach 1980-88. Magnum robi co mu się podoba, pracuje kiedy chce, praktycznie bez ograniczeń korzysta z luksusów takich jak minilodówka z pozornie niekończącym się zapasem piwa hehe. Spotyka wiele pięknych kobiet, często klientek albo ofiar w sprawach, które rozwiązuje, i spędza czas ze swoimi dwoma kolegami, byłymi żołnierzami piechoty morskiej, których poznał w Wietnamie.

Ferrari nie wykorzystywano nadmiernie, służyło raczej jako środek transportu głównego bohatera - ale jaki środek.

 

 

Ferrari 308 był produkowany od 1975 r, będący rozwinięciem konstrukcji GT4. W 1976 roku firma Bertone, na salonie samochodowym w Turynie, zaprezentowała swoje nadwozie dla Ferrari 308 GTB, ale nie weszło ono do seryjnej produkcji. Ta V8-ka osiągała prędkość maksymalną: 249 km/h od 0-100 km/h: 6,7 sek. Moc maksymalna: 256 KM (188 kW) przy 7600 obr/min. Na owe czasy, silnik zdumiewał wigorem.

 

 

Pelikany, białe marynarki, i dziewczyny na wrotkach w samym bikini - Miami Vice

 

Zostańmy przy ciepłym klimacie, i przy Ferrari. Serial "Miami Vice" to dziś już legenda. Ten serial stworzył niepowtarzalny klimat, klimat przestępczości w Miami - para nietuzinkowych policjantów i ich nieskazitelnie piękne białe Testarossa.

Ehhh... już dla samego samochodu można było oglądać ten serial. Najbardziej głupią rzeczą jaką może zrobić zamożny facet, to kupić czerwone Ferrari - wtedy po prostu nie ma się osobowości i wychodzi na buca. Na początku lat 80-tych białe Ferrari musiało robić fenomenalne wrażenie - z resztą dziś też.

Policjanci z Miami (oryg. Miami Vice) to amerykański kryminalny serial telewizyjny, emitowany od 1984. Angielski tytuł serialu Miami Vice można przetłumaczyć jako "wydział obyczajowy policji Miami". Głównymi bohaterami są dwaj detektywi: James "Sonny" Crockett i Ricardo "Rico" Tubbs - para doborowa, świetnie się dopełniająca.

 

 

Panowie w serialu również poruszali się pięknym otwartym Daytona Spyder 365 GTS/4, również ze stajni Ferrari. Ten samochód wykorzystywano w pierwszych sezonach kręcenia "Miami Vice". Nie było to prawdziwe Ferrari a... Corvetta z jego nadwoziem – taniej i można zniszczyć.

 

Michel Knight - samotny jeździec, mówiący do... zegarka - Nieustraszony

 

 

Choć tytuł oryginalny inny niż polski odpowiednik, to raz pierwszy serial pojawił się w Polsce w telewizji Polsat w 1995 roku. Odcinek pilotażowy wyemitowany został 21 września około godziny 20:00. Stacja wyemitowała wszystkie sezony serialu wraz z jednokrotnymi powtórkami każdego z odcinków. Lektor czytający dialogi, którym został Maciej Gudowski nie przypadł fanom do gustu.

W rolę serialowego KITT-a wcielił się przerobiony Pontiac Firebird z 1982 roku. Do produkcji serialu użyto 6 różnych wersji samochodu, które zgodnie z umową zawartą pomiędzy General Motors - firmą produkującą samochód, a producentami filmu zostały zniszczone - szkoda. Każdy z Nas w dzieciństwie chciał mieć tego Pontiaca i mieć takie włosy jak Michael heheh. Po ponad 20 latach remake'u serialu znów podjęli się amerykanie - KITT był już wtedy Fordem Mustangiem GT 500 2008. Legenda Firebirda z "Nieustraszonego" - trwa jednak nadal.

Bartłomiej Chruściński / Zdj. Archiwum

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: