Jesienna aukcja w Sopockim Domu Aukcyjnym pod znakiem rozmaitości

Jesień 2018 roku jest wyjątkowo bogata dla kolekcjonerów na Pomorzu. Już w sobotę, 13 października w gdańskiej galerii Sopockiego Domu Aukcyjnego przy ulicy Długiej, o godzinie 17:00 odbędzie się kolejna Aukcja Varia.

Sopocki Dom Aukcyjny na tą wyjątkową aukcję zgromadził przeszło 330 różnych przedmiotów. Każda aukcja z gatunku Varia jest jedyna w swoim rodzaju – bowiem każdy może na niej znaleźć coś dla siebie.

Nie inaczej jest i tym razem – począwszy od obrazów wszelkiej tematyki – od portertów, martwych natur, pejzaży i cerkiewnych ikon przez meble po urocze bibeloty, w tym biżuterię – to wszystko już w sobotę będzie czekało na potencjalnych, nowych włascicieli.

Zbliżająca się aukcja wygląda jakby została przygotowana dla osób, które szukają pieknych detali do mieszkania, przedmiotów z duszą – które w dodatku będzie można wylicytować za relatywnie nieduże pieniądze. Nawet jeden odpowiednio dobrany mebel czy lampa nadać może wnętrzu mieszkania czy domu ciekawego charakteru.

Na ścianę

Obrazy zgromadzone na sobotnią aukcję są wykonane różną techniką a wachlarz tematyczny jest wyjątkowo okazały. Od malowniczych pejzaży i portretów po martwe natury czy cerkiewne ikony. Z obszernego zbioru nawet wyrafinowany odbiorca może wybrać coś dla siebie. A jeśli nawet nic dla siebie nie znajdzie – zawsze może zainwestować w kryształowe lustro.

Bibeloty dobre na wszystko

Wśród niezliczonych sreber, papierośnic, cukiernic i łyżeczek szczególną uwagę zwraca spora kolekcja charakterystycznej, masywnej ceramiki kadyńskiej. Manufaktura mieszcząca się w niewielkiej wsi Kadyny(pod Elblągiem) została otwarta w roku 1903 przez samego cesarza Wilhelma II. Wyroby zaś stamtąd pochodzące charakteryzowały się masywnością i wzornictwem utrzymanym w kolorach czerwony, złotym i kobaltowym. Aż do zamknięcia fabryki w roku 1945 jej wyroby były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych wystawach i konkursach.

 

Pokój podróżnika

Gdyby zas kompletować drobiazgi do stylowego pokoju podróżnika, to wprawne oko w mig wychwyci pięknie zachowany globus, lunetę czy nawet sekstans.

Biżuteria najlepsza na jesienną chandrę

Sporą cześć kolekcji przygotowanej przez Sopocki Dom Aukcyjny stanowi biżuteria. Z brylantami, granatami, turmalinami czy najpiekniejszym polskim bursztynem. Tu znajdziemy pierścionki, broszki, kolczyki, naszyjniki, wisiory – filigranowe i masywne – dla zaspokojenia każdego dosłownie gustu.

Aukcja już 13 października w gdańskiej galerii Sopockiego Domu Aukcyjnego.

foto: SDA

Karolina Łucja Białke

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: