Ostatni mówią w Trąbkach Wielkich - uroczysta premiera już wkrótce

Pamięć i tożsamość to kanwa, na której każdy zostawia swój ślad – niczym ścieg czyniony nicią. Z wielu takich ściegów – opowieści wyłania się obraz. Cykl notacji filmowych "Ostatni mówią w Trąbkach Wielkich" to obraz złożony z wielu takich ściegów, z wielu opowieści, z których w głowie jesteśmy w stanie ułożyć obraz życia na pograniczu. Obraz życia we wszystkich barwach – z cieniami i blaskami. Na pograniczu między Polską a Wolnym Miastem Gdańskiem – na terenie, który z czystym sumieniem można nazwać tryglem – pełnym Polaków, Niemców, Kociewiaków i Kaszubów, katolików i protestantów. Taka właśnie była Gmina Trąbki Wielkie w przededniu II Wojny Światowej.

Jak to między sąsiadami – bywało różnie. Była wspólna praca, wspólne radości, miłość i szacunek – ale bywały też i waśnie i spory, ból i cierpienie.

W roku 2017 zespół historyków i dziennikarzy Północnej.TV i Strefy Historii na prośbę wójta Gminy Trąbki Wielkie Błażeja Konkola rozpoczęło pracę przy zbieraniu notacji i opowieści mieszkańców gminy, którzy jeszcze pamiętają życie sprzed wojny, lata wojennej pożogi i wszystko to, co działo się później. 1 grudnia 2017 roku odbyła się uroczysta premiera pierwszych pięciu odcinków, w których wystapili: Agnieszka i Helena Kinder z Trąbek Wielkich, Gertruda Goyke z Postołowa, Rozalia Konieczna z Sobowidza, Jadwiga i Paweł Schützmann z Granicznej Wsi oraz Bronisław Marszałek z Rościszewa.

Za kilka dni zaś swoje ściegi do wspomnianego obrazu dołożą kolejni bohaterowie. Będą to: Władysław Gajęcki z Domachowa, Mieczysława Stosio z Mierzeszyna, Helena Gordon z Warcza, Agata Halba z Trąbek Wielkich.

Uroczysta premiera tegorocznych odcinków odbędzie się 6 października(sobota) o godz: 15:30 w Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich. Trzeba posłuchać. Trzeba zobaczyć i poczuć. Przekonać się na własne oczy, że te wspomnienia nadal są żywe, zmuszają do refleksji nad historią, tożsamością i pamięcią.

Zbieranie świadectw przeszłości to obowiązek naszego pokolenia. By to, które przyjdzie po nas – pokolenie naszych dzieci i wnuków miało choć cień pojęcia o świecie, którego już nie ma. Bo kiedy do wieczości odejdzie ostatni świadek, pozostaną tylko opowieści...

Wywiady z cyklu "Ostatni mówią w Trąbkach Wielkich" są jedynym w swoim rodzaju dokumentem historycznym. Zebrał je i opracował zespół historyków i dziennikarzy www.polnocna.tvwww.strefahistorii.pl w składzie: Aneta Duraj, Bartosz Gondek, Paulina Kucina, Marek Kozłow i Karolina Białke. 

(Red) Karolina Białke/Bartosz Gondek

foto: GOKSiR Trąbki Wielkie

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: