Liga rycerzy i gala WMFC Polska vs Świat. Czołówka globu jedzie do Szczecina

polska liga walk rycerskich

Już w sobotę 13 października w Szczecinie odbędzie się drugi turniej Polskiej Ligi Walk Rycerskich w Szczecinie. Święto sportowych walk rycerskich uświetni też gala walk w formacie profajt. Całość odbędzie się w wyjątkowej, historycznej oprawie. Co ważne wstęp jest wolny!

PLWR – czyli Polska Liga Walk Rycerskich, to rozgrywki złożone z pięciu turniejów, które mają wyłonić ligowego mistrza Polski w Sportowych Walkach Rycerskich. Punktacja zależy d liczby drużyn występujących w danym turnieju. Jeżeli występuje osiem drużyn, to pierwsza zdobywa osiem punktów, zaś ostatnia zaledwie jeden. Gdy w kolejnym turnieju jest 11 zespołów – to pierwsza otrzymuje 11 punktów. Skąd jednak ruchoma liczba drużyn? W lidze biorą też udział gościnnie zespoły z Czech, Białorusi, Austrii czy Rosji. Niektóre polskie kluby też starają się wystawić drugi skład, by dać młodym zawodnikom szansę zmierzenia się z najlepszymi. Obrońcami tytułu jest drużyna KS Rycerz z Łodzi, która wygrała pierwszą edycję tegorocznych zmagań. 

 

 

Jakie są zasady? PLWR to przede wszystkim walki 5 vs 5. Naprzeciwko siebie wychodzą dwie pięcioosobowe grupy i walczy się na zasadzie „last man standing” – dowolną techniką można obalić przeciwnika. Dozwolone są kopnięcia, uderzenia głowicą miecza, rantem tarczy, techniki zapaśnicze i inne „nierycerskie” chwyty. Walki są bardzo efektowne, ale też i względnie bezpieczne. Najczęstsze urazy to stłuczenia i zwichnięcia. Czy są jednak jakieś ograniczenia?

Oczywiście jest cały zestaw zasad, które naprawdę szczegółowo opisują co wolno, zaś czego nie wolno w sportowych walkach rycerskich. Zasady te odnoszą się zarówno do uzbrojenia ochronnego, broni i jej wagi oraz ostrości, jak i samych technik walki. Przykładowo strefami zakazanymi są stopy, krocze, tył kolan oraz kark.

PLWR Promo

Zmagania w Szczecinie rozpoczną się już o godzinie 9 rano 13 października w Szczecińskim Domu Sportu. W programie jest właśnie II walk drużynowych 5 vs 5 w ramach Polskiej Ligii Walk Rycerskich (PLWR) – Eliminacje do kadry Polski. Pojawią się na nim zawodnicy z Anglii, Rosji, Danii, Czech, Niemiec, Izraela oraz Polski. Ponadto odbędą się też walki rycerskie kobiet 3 vs 3 oraz 1 vs 1. Ciekawostką też będąMiędzynarodowe Mistrzostwa sportowych walk rycerskich, czyli walki na broń “miękką”. Całość oprawiona będzie przez grupy historyczne oraz zespoły muzyki dawnej oraz jarmark średniowieczny. To tam zobaczymy warsztaty kowalstwa, rzemiosła dawnego oraz pokaz fireshow, pokaz flad,  tańców dawnych, kuglarstwa i wiele innych.

– II Spotkanie z Historią Pomorza Zachodniego w Szczecinie to atrakcyjne wydarzenie dla mieszkańców regionu oraz gości spoza niego. Głównymi atrakcjami będą m.in. koncerty muzyki dawnej oraz drużynowe walki rycerzy z Anglii, Rosji, Danii, Czech, Niemiec i oczywiście Polski- opowiada Tomasz Osak, organizator wydarzenia -W programie mamy także przemarsz przez miasto i prezentacje grup rekonstrukcyjnych: od Słowian z X wwieku, przez rycerzy okresu około-grunwaldzkigo, husarię, ułanów, aż po widowiskowy okres II Wojny Światowej wraz z pojazdami. Odbędzie się również średniowieczny jarmark produktów regionalnych, pokazy kowali i zbrojmistrzów, pokaz flag, fireshow, a to tylko przedsmak wszystkich atrakcji. Do tańca na dziedzińcu zamkowym porwie nas średniowieczna energiczna muzyka zespołu Remdih z Czech! – dodaje.

Rycerskie mma

Prawdziwy hit będzie jednak wieczorem. Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się gala walk federacji WMFC. To rosyjska federacja walk 1 vs 1 tzw. profajtów, czyli “rycerskie mma”. Koncepcją są pojedynki Polska vs Świat i zobaczymy największe gwiazdy tego typu pojedynków. Po naszej stronie walczą m.in. Krzysztof Olczak oraz Marcin Janiszewski – obaj to wielokrotni medaliści MŚ. 

Sama formuła walk jest nieco inna, niż spotykamy na turniejach rycerskich. Zawodnicy są wybierani przez organizatora. Są dzielenie na kategorie wagowe. Walka trwa określoną liczbę rund.

Bronią jest  miecz lub tasak jednoręczny i tarcza. Walki są na zasadach “full-contact”, czyli zawodnicy biją się bez rozchodzenia po trafieniu. Regulamin dopuszcza bardzo wiele “brutalnych” zachowań, takich jak uderzenia rantem tarczy, rzuty zapaśnicze czy kopniaki.

Nie wszystkie one są punktowane, jednak pomagają wywalczyć sobie otwarcie w gardzie przeciwnika. Punkty są zliczane przez sędziów i zapisywane po każdej rundzie. Na końcu ostatniej są sumowane i wyłania się zwycięzcę. Uzbrojenie jest datowane dość szeroko od XIII aż do XVII wieku. Musi być spójne historycznie i bezpieczne. Jednym obowiązkowym niehistorycznym ochraniaczem jest suspensor.

Gale sportowych walk rycerskich stają się coraz popularniejsze na świecie. Szczególnie rozwinięte są u naszych wschodnich sąsiadów – walki na galach M1 w Rosji są zazwyczaj organizowane na profesjonalnych ringach. Ich potencjał dostrzegł nawet Mike Tyson, umieszczając filmik z nokautu na swoim oficjalnym Facebooku.

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: